Úvod Living 24 hodín v Brne

24 hodín v Brne

Prahu všetci poznáme ako skvelú gurmánsku destináciu, kde v podstate každý deň v roku môžete ísť do inej reštaurácie, baru či kaviarne a neustále objavovať nové chute, kulinárske koncepty a kreácie šéfkuchárov. Brno, ktoré bolo pre mnohých Slovákov dlhé roky len „medzizastávkou“ na ceste do Prahy, sa však v poslednom čase profiluje ako skutočne progresívne mesto s cieľavedomým PR a nezanedbateľnou gastronomickou scénou. Ak sa najbližšie budete rozhodovať, kam na víkend za dobrým jedlom, choďte do Brna. Tu je zopár našich tipov, ktoré by vás nemali sklamať.

Káva/ľahké raňajky:

Keďže ide o relatívne malé mesto, no sídli tu veľká univerzita, o kaviarne, bistrá a iné reštauračné zariadenia určené aj pre študentov, tu naozaj nie je núdza. Kaviarenská scéna je na veľmi dobrej úrovni, vo väčšine vychytených kaviarní v meste vám pripravia kávu aj alternatívnymi metódami a do cappuccina vám ponúknu aj rastlinné mlieko. Vyskúšajte napríklad škandinávsky minimalistický SKØG Urban Hub na Dominikánskom námestí, jednoduchý Monogram Espresso Bar, kde vám espresso naservíruje najlepší barista v Česku, alebo pestrofarebné Café Atlas.

Doobeda si môžete dať nekomplikovanú vychádzku na hrad Špilberk s pekným výhľadom na mesto, prejsť sa po Námestí slobody a pozrieť si kontroverzný orloj z čiernej žuly alebo len tak nasávať atmosféru na „Jakubáku“, ktorý je v Brne centrom spoločenského života.

Obed:

Možností je veľa a naozaj záleží len na tom, na čo máte práve chuť. Ak túžite po prvotriednom sushi, odporúčame skvelé Mori. Ochutnali sme tu aj morského ježka a naozaj vynikajúcu foie gras unagi roll a okrem sushi si tu môžete pochutnať aj na špecialitách kórejskej kuchyne. Ak preferujete skôr vietnamskú kuchyňu, vyskúšajte jednoduché bistro Gỗ, ktoré patrí medzi zabehnuté brnianske inštitúcie rovnako ako Forky’s, určené najmä pre vegánov, keďže všetky pokrmy sú tu pripravené z čisto rastlinných ingrediencií.

Sofistikovaný gastronomický zážitok môžete očakávať v reštaurácii Kohout na víně. Zaujmú vás netradičné kombinácie z tradičných surovín a neuveriteľný výber 200 druhov vín so zameraním na tie naturálne. Vínnu kartu tu ale nečakajte, všetky vína vám podľa vašich prianí a výberu jedál odporučia skúsení someliéri. Alebo sa môžete vybrať kúsok ďalej z centra, kde sídli výborná reštaurácia Butcher’s Grill & Pasta, ktorá nás prekvapila naozaj autentickou ponukou amerických a tex-mex špecialít.

Po obede je čas pozrieť si tunajšie skvosty prvorepublikovej architektúry,ako sú Vila Tugendhat či Vila Stiassni, ktoré budú rozhodne patriť k highlightom vašej návštevy mesta. Pripravte sa však na to, že do obidvoch sa musíte zaregistrovať dlhé týždne dopredu.

Večera:

Na večeru pre vás máme opäť niekoľko rôznych tipov, z ktorých si už musíte vybrať sami. 🙂 Ak ste nemali „áziu“ na obed a máte radi ryby, choďte do Koishi fish & sushi restaurant. Namiesto sushi sme si tu vykúšali mušle sv. Jakuba, pražmu kráľovskú, delikátnu polievku s gyozou, ale majú tu aj ustrice či bouillabaisse s thajským twistom.

Na romantickú večeru v skutočne elegantnom prostredí vily z 20. rokov zvoľte reštauráciu Pavillon, ktorá je v Brne ukážkou naozajstného fine diningu a v poslednom hodnotení Gourmet Brno bola vyhlásená za najlepšiu reštauráciu v meste. Dajte si degustačné menu aj s párovaním vín, určite budete spokojní.

Možno však túžite po niečom menej formálnom a namiesto vína by ste si dali kokteil… V tom prípade je pre vás tou najlepšou voľbou Atelier Cocktail Bar & Bistro. Obraz o tom, ako sa tam varí a aké kokteily vám naservírujú, nájdete na predchádzajúcich stránkach. My návštevu tohto podniku, ktorý sa na nič nehrá, ale zato vám tu nalejú prvotriedne champagne, rozhodne odporúčame!

Ešte vládzete? Presuňte sa o pár ulíc ďalej, do dnes už ikonickej brnianskej inštitúcie – Baru, který neexistuje. Uchvátia vás originálne kokteily, kreatívny nápojový lístok, ale najmä barový displej a elegancia, s akou sa trochu newyorskej atmosféry podarilo majiteľom dostať až na Moravu. V tomto bare sa pri pohári nejakej kokteilovej klasiky dá presedieť až do rána, my však máme pre tých odvážnejších tip na záver. Super Panda Circus bude s najväčšou pravdepodobnosťou tým najuletenejším barom, v ktorom ste kedy boli. Po pár drinkoch s názvami ako Laktačná poradkyňa (víno infúzované kakaom) či Čumivé víno (drink vám nalejú na napodobneninu ľudského oka) si možno budete pripadať ako vo filme Wesa Andersona a na druhý deň si budete myslieť, že sa vám to len snívalo, ale určite to stojí za to!

Na záver len treba dodať, že po prvej návšteve Brna budete určite plánovať ďalšiu, lebo za jeden víkend sa ochutnať všetko, čo tunajšia gastro scéna ponúka, rozhodne nedá!