Úvod Living Keď aj cesta je cieľ

Keď aj cesta je cieľ

autor: Zuzana Obuchová, foto: Jozef Obuch, natanieri.sk

Nech už si o najznámejšom gastro sprievodcovi Michelin myslíte čokoľvek, pôvodná myšlienka – ponúknuť svojim obchodným cestujúcim spoľahlivý zoznam overených podnikov, kde sa môžu na cestách zastaviť na jedlo – je geniálna.

Len si spomeňte, koľkokrát sa vám stalo, že ste mali po ceste chuť sa ísť niekam naobedovať či len dať si kávu a dezert, a nemali ste kde. A ak aj bolo kde, nechceli ste ísť na blind. Ako dobre by vám padlo, keby ste mali po ruke relevantné informácie a overené tipy?

Odkedy máme deti, chodievame s nimi minimálne raz do roka do Tatier. Stala sa z toho už rodinná tradícia, tešíme sa na to celý rok, ale cestovať z Bratislavy (čiže od hraníc s Rakúskom) do Tatranskej Javoriny (po hranice s Poľskom) je utrpenie. Aj kvôli deťom sme si chceli robiť po ceste zastávky a niekde sa občerstviť, najesť, vyvetrať. Chodievame čo najrýchlejšou a najmenej komplikovanou trasou, južným ťahom po R1, a po rokoch sme si na nej našli pár záchytných bodov, vďaka ktorým sa aj na cestu tešíme a nemáme z nej stres.

Mojím ideálom na cestách je rodinný penzión s reštauráciou Sýpka u Ludvíka priamo pri diaľničnom zjazde Báb pri Nitre. Vidno ho rovno z diaľnice, nezdrží vás žiadnou zachádzkou, ale vôbec si nebudete pripadať ako kdesi pri diaľnici. Príjemné prostredie vo vidieckom štýle s ubytovaním, vnútorným krytým dvorom a detským ihriskom je presne to, čo na cestách potrebujete. Obsluha je maximálne efektívna, rýchla a profesionálna. A, samozrejme, jedlo tu hrá prím. V Sýpke sme za posledný rok zaznamenali neuveriteľný progres v koncepte i prezentácii. Okrem toho, že začali spolupracovať s miestnymi dodávateľmi (za pozornosť stoja napríklad miestne hľuzovky z Truffle Farm), si založili vlastnú farmu priamo v Bábe a snažia sa čo najviac surovín dopestovať a spracovať sami. Pečú si vlastný fantastický chlieb, ktorý sa tu dá aj s inými lokálnymi produktmi kúpiť. Vždy si odtiaľto jeden bochník berieme so sebou, či už na cesty, alebo domov. Zo stálej i týždennej ponuky máme najradšej rôzne sezónne špeciality, najmä bezmäsité a múčne jedlá ako šišky, ovocné gule či šúľance, ktoré nás vždy spoľahlivo prenesú do detstva a prázdnin na dedine. Sýpka je skrátka sen, ktorý by ste chceli mať po ceste každé dve hodiny.

Ak však máte chuť len na kávu či zmrzlinu, oplatí sa spraviť malú zachádzku do Nitry. Talianske gelato a nanuky z Gio Caffé sú už pojem, jedna z najlepších vecí, aké na Slovensku máme. Príchute klasické i extravagantnejšie, so základom smotanovým alebo ovocným. Mimochodom, terajšia majiteľka Soňa Lavová sa okrem iného zaslúžila o minuloročnú expanziu Gio Caffé do Trnavy, takže už aj v Trnave si užijete poriadnu zmrzlinu.

Ani výberovú kávu netreba v Nitre dlho hľadať. Buď navštívite vychýrený cocktailový bar Záhir na Sládkovičovej ulici, kde kvalitná výberová káva nemôže chýbať, alebo nenápadnú kaviareň tretej vlny Rosetta vo vnútornom dvore na Farskej ulici. V Rosette si napokon môžete nakúpiť aj zrnkovú kávu (napríklad od miestnej pražiarne Bean Up), slovenské čokolády, sypané čaje a iné dobroty na cesty aj domov.

V Nitre navštívte aj: Skanzen Slovenského poľnohospodárskeho múzea.

V prípade, že vás chuť na zmrzlinu a kávu prepadne až v okolí Štiavnických vrchov, odbočte do Banskej Štiavnice. Zastávka v Banskej Štiavnici je vždy dobrý nápad, hoc aj na malú prechádzku v centre, ale ak by vám k šťastiu chýbala už len dobrá výberová káva, vyhľadajte kaviareň Stará Škola na Ulici Andreja Kmeťa. Či už sa posadíte do hravého, eklektického interiéru, alebo za stolček pred kaviarňou, bude vás to tu baviť. Prelistujete si časopisy, deti si zahrajú šach a vychutnáte si nejaký letný kávový nápoj, napríklad nitro cold brew. A potom sa nezabudnite zastaviť na zmrzlinu Moja Marína, ktorá sa nachádza len pár metrov od Starej Školy. Mimochodom, ak by vás cez leto zavialo do Levíc, Marína ponúka zmrzlinu už aj tu.

 

V Banskej Štiavnici navštívte aj: Botanickú záhradu so sekvojovcom mamutím.

Už niekoľko rokov si plánujeme cesty do Tatier a z Tatier tak, aby sme mohli obedovať vo Zvolene v Bistro Chef (majú v nedeľu zatvorené) alebo v Banskej Bystrici v Bistro Smartfood (majú cez víkendy zatvorené). Tieto dva podniky sú naše záchranné siete na cestách, navyše už dostatočne preverené časom. Majú rovnaký koncept (málo stolov, otvorenú kuchyňu, obmedzené otváracie hodiny, stručné sezónne menu), neviem sa rozhodnúť, ktorý sa mi páči viac, oba sú výborné. Aj v Bratislave by sme prijali takéto podniky.

Bistro Chef má v podtitule slogan „kvalita zaručená menom“ a tým je meno šéfkuchára Erika Volka, skúseného a oceňovaného nielen doma, ale aj v zahraničí. Jeho skúsenosti zo sveta tu skrátka vidieť. Slová ako sezónne, lokálne a čerstvé tu nie sú len prázdne módne frázy, ale realita. Tu nenájdete suroviny, ktoré by nepoznala vaša prababka, žiadne exhibície a maľovanie na tanieri, len poctivé a priamočiare jedlo. Pár položiek na stálom menu plus denné menu – jedno predjedlo, jedna polievka, dva hlavné chody a dezert. Dosť. Od stredy do piatka navyše ponúkajú aj večerné sezónne menu a v nedeľu prijímajú len rezervácie a uzavreté spoločnosti. Nenaberajú si na plecia nič, čo nedokážu utiahnuť. Veľmi by som si priala, aby bola denná ponuka Bistra Chef a kvalita ich jedla na Slovensku štandardom.

 

Za banskobystrickým Bistrom Smartfood stojí ďalší úspešný a šikovný slovenský šéfkuchár Peter Kulhány. Sympatické je, že ak aj práve nestojí v kuchyni, osobne sa nachádza v podniku, víta hostí a dohliada na hladký priebeh prevádzky. Písať, že by to malo byť automatické a prirodzené, je zbytočné, lebo na slovenské pomery je to stále rarita, ale musím to tu náležite oceniť. Celkovo je „ľudský faktor“ a personál veľmi silnou stránkou Bistra Smartfood. Nastavili si tu otváracie hodiny (pracovné dni od 11. do 15. hod.) tak, aby to vyhovovalo hlavne personálu a zvládali to. Prečo nie? Pokiaľ mi za ten čas ponúknu takú kvalitu a štandard, aký doposiaľ, nemám sa na čo sťažovať. Doplnkom k obedovému servisu sú aj rôzne degustačné večere, kde má tím Bistra Smartfood šancu ukázať to najlepšie, čo vie. Ku cti im slúži, že na sebe stále pracujú, vzdelávajú sa a cestujú za poznaním a dobrým jedlom. Pozorná, aktívna a duchom prítomná obsluha, ktorá sa o zákazníka stará aj inak ako len prinesením a odnesením tanierov a ktorá ho nevníma len ako číslo objednávky, je balzam na dušu. Ústretová a prajná domácka atmosféra, spokojný a dobre naladený personál a fantastické, ručne robené jedlo – čo viac si môžete priať?

Čo dodať? Už len to, že ak budete mať po výbornom obede vo Zvolene či v Banskej Bystrici chuť na výberovú kávu, máte šťastie. V Banskej Bystrici, len pár metrov od Bistra Smartfood, je Leroy Bar & Café. Spojenie kvalitnej kávy a klasického baru pod jednou strechou je osvedčený koncept. Barová sekcia predlžuje život kaviarni, nehovoriac o tom, že keď si sem vyrazíte večer na pohárik a dostanete chuť na kávu, nemusíte nikam chodiť. Prípadne, keď sa vám nebude chcieť ísť až do centra, zastavte sa v Sásovej v Brewhouse Leroy, mladšej sestre Leroy Bar & Café, rovnako si tu prídete na svoje.

 

V Banskej Bystrici navštívte aj: Šikmú hodinovú vežu na Námestí SNP.

No a keď sme už konečne v Tatrách, po pár dňoch turistiky a predávkovaní čerstvým vzduchom spravidla opäť zatúžime po radostiach spoločenského života a gastro službách. Vtedy si väčšinou naordinujeme večer v Gašperovom mlyne v Batizovciach. Gašperov mlyn je zážitkovou reštauráciou v pravom slova zmysle. Funguje len na rezervácie, ponúka sezónne degustačné menu s párovaním s vínami a skutočný luxus na Slovensku – individuálny a osobný prístup k hosťovi (napríklad každé jedlo prezentuje sám šéfkuchár). Venujú sa naraz len niekoľkým hosťom, no tí majú zaručenú maximálnu pozornosť personálu pod taktovkou hostiteľky Slávky Raškovič (Gašperovej), dcéry majiteľa a úspešnej slovenskej someliérky, a jej manžela Petra. Už za čias predchádzajúceho šéfkuchára Michala Škorca sme pozorne sledovali, ako nápadito sa dá poňať ťažká a prostá slovenská kuchyňa, no so súčasným šéfom kuchyne Jozefom Brezom, momentálne jedným z najoceňovanejších slovenských šéfkuchárov, sa Gašperov mlyn posunul ešte ďalej. Dovolím si tvrdiť, že kulinárske kreácie z Gašperovho mlyna v ničom nezaostávajú za svetovou špičkou. Obsahujú techniky a prvky veľmi odvážne a progresívne (napríklad spracovávanie surovín, ktoré bežne končia v odpade, alebo využívanie netypických ingrediencií na dezerty a podobne), pričom varia z lokálnych, tradičných surovín, na ktoré je našinec zvyknutý. Navyše na práci šéfkuchára vidno, že má voľnú ruku, priestor na sebarealizáciu a dostatok inšpirácie. Jeho menu je konzistentné, bez slabých miest či samoúčelných výstrelkov.

Pri prvej návšteve vám tu nezabudnú porozprávať o histórii a rekonštrukcii mlyna. Precíznu rekonštrukciu pôvodného obecného mlyna dopĺňajú dobové artefakty či umelecké diela. Tie sa hojne nachádzajú tak v exteriéroch, v interiéri reštaurácie, v izbách v podkroví, ako aj v útulnom wellnesse v suteréne. Z návštevy Gašperovho mlyna budete mať komplexný kultúrno-gastronomický zážitok. Objavné slovenské jedlo a nadštandardnú pohostinnosť dostanete pekne zabalené do originálneho prostredia a atmosféry. Myslím si, že najmä cudzinci musia mať z miestnej folklórno-rustikálnej estetiky priam rozprávkový dojem. Našťastie, nie je to žiadna rozprávka, ale realita a jasný dôkaz toho, že aj na Slovensku sa dá robiť kvalitná gastronómia so všetkým, čo k tomu patrí.

Inak, ak by ste hľadali skôr niečo neformálne a bez rezervácie, vyskúšajte v Batizovciach bistro a ubytovanie Moment, mladšiu sestru Gašperovho mlyna, priateľskú najmä k rodinám s deťmi. Tím šéfkuchára Jozefa Brezu tu počas obedového a večerného servisu varí sezónne a denné menu s rovnakou inšpiráciou a prístupom k surovinám ako v Mlyne. Plus je tu medzi servismi k dispozícii pestrá ponuka nápojov, domácich sendvičov a dezertov, v sezóne terasa a záhrada a pre deti veľký detský kútik. Ideálne miesto na rodinný výlet i dovolenku.

No a na záver najväčší objav z Tatier posledných rokov – historické námestie a mestská pamiatková rezervácia v Spišskej Sobote, jednej z mestských častí Popradu. Nie je veľa miest, kde by sa hodnotné pamiatky a turistické ciele snúbili s dobrou gastronómiou, a Spišská Sobota je jednou z nich. Úplná gastro liaheň. Začalo sa to nenápadne, prišli sme sem za výberovou kávou do zánovnej kaviarne Espresso Bar PP v jednom z historických domov na námestí. Zariadenej náležite vo vintage štýle, ale duchom mladej a modernej, s interiérovou zeleňou, vynikajúcimi domácimi dezertmi ku káve a zaujímavou ponukou alkoholických nápojov a miešaných drinkov. Espresso Bar PP tak využijete aj večer, keď je na kávu už neskoro.

Pri tej príležitosti sme si všimli aj Bistrotéku o pár domov nižšie, kde si popri výberovej káve, urban raňajkovom a dennom menu môžete nakúpiť rôzne dobroty, domáci kváskový chlieb alebo prosecco. No a napokon sa na Sobotskom námestí usadil aj šéfkuchár Gabo Kocák so svojím najnovším projektom Doma u nás. Spolu so zážitkovou reštauráciou Víno & Tapas šéfkuchárky Zuzany Sisákovej (jedinej ženy umiestňujúcej sa v rebríčkoch najlepších šéfkuchárov Slovenska) vytvorili v Spišskej Sobote veľmi silné duo a zrazu máte dilemu, kam skôr. To už budeme do Tatier pomaly chodiť na jedlo viac ako na túry!

Vyhraďte si na Spišskú Sobotu dosť času, dá sa tu stráviť niekoľko hodín prechádzkou po námestí, v parku, prehliadkou múzea a architektúry. Ozaj, vedeli ste, že sa v Spišskej Sobote narodil aj významný barokový sochár Ján Brokoff, známy svojimi sochami na pražskom Karlovom moste? Toto miesto je proste úchvatné. Oceňujem, že si napriek výnimočnej historickej hodnote zachovalo civilný ráz a príjemnú rustikálnu atmosféru a nestal sa z neho komerčný disneyland či zaprášený skanzen, ako sme toho často svedkami. Tlieskam, Spišská Sobota, hrdo sem vezmem aj zahraničných hostí a priateľov!

V Spišskej Sobote navštívte aj: Kostol sv. Juraja na Sobotskom námestí s oltárom z dielne majstra Pavla z Levoče.

Niekto cestuje za pamiatkami, my za dobrým jedlom a pitím. Sme názorným príkladom toho, že dobrá gastronómia a služby sú pre rozvoj cestovného ruchu kľúčové a ani nedobudované diaľnice a infraštruktúra nás v objavovaní nových miest nezastavia.