Úvod Living Káhira

Káhira

Egypt láka predovšetkým na svoje pláže na brehu Červeného mora, no ak dáte šancu Káhire, dostanete za odmenu jedno z najfantastickejších miest sveta. Káhira vyrástla na brehu životodarného Nílu, na prahu večných pyramíd a mieša v sebe staré bazárové štvrte obsypané mešitami, medresami či vznešenými domami s nezabudnuteľným jedlom. Vydajte sa do gastronomicky bohatej Káhiry a spoznajte mesto, ktoré dlho prezývali „matka miest“. 

Večer kaviareň El Fishawi krásne žije

Mesto nasiaknuté Orientom

Egyptská Káhira má v sebe tisícročnú históriu, no v porovnaní s pyramídami, ktoré vyrástli v neďalekej Gíze, je to stále akosi primladé miesto. Najlákavejším miestom tejto metropoly je dnes stará islamská štvrť rozlievajúca sa uličkami ako rozvodnená rieka. Stredoveká Káhira obsadila bazárový svet Chán el-Chalíli s tisíckami malých obchodíkov, nad ktorými vyrástli minarety mešít a kde pod stáročnými fasádami medries posedávajú ľudia a debatujú. Vyberte sa do mešity Al Azhar, ktorá patrí k najdôležitejším v severnej Afrike, alebo dajte prednosť mešite Ibn Tulun so špirálovitým minaretom, odkiaľ si môžete užiť panorámu mesta. Zatúlajte sa do bazárových uličiek a nechajte sa nimi viesť, bez mapy, bez mobilu, len tak. Nemáte sa kde stratiť. Zažijete chaos, zjednávanie, tony orientálneho tovaru a malé kaviarničky, kde čas nikdy neplynul tak ako priamo pred nimi. Káhira sa dostane do žíl veľmi rýchlo. Je to mozaika svetov. V jedno ráno môžete byť na Citadele v tieni krásnej Alabastrovej, kde sa vám pod nohami rozlieva obrovitánske mesto. Na obed sa túlate modernou štvrťou Zamalek s luxusnými reštauráciami a hotelmi alebo hľadáte kostolíky v kresťanskej, koptskej štvrti a podvečer sedíte v kaviarničke El Fishawi na mätovom čaji a pred očami sa vám mihotajú orientálne obrázky. Káhira má dušu a je to tu cítiť. Ochutnajte ju a budete sa sem chcieť pravidelne vracať.

Malý podnik za bránou Bab Zuweila s raňajkami

Tisíc rokov tradície

Ak hľadáte v Káhire tie najlepšie a najtradičnejšie raňajky, dajte si foul, „obyčajnú“ bôbovú kašu, ktorá však bude chutiť božsky. Káhira presne vie ako na to a nasmeruje vás do starého mesta za okázalú bránu Bab Zuweila, neďaleko mešity Al-Mujjád. Vojdite za kamennú bránu s dvomi vežami a odrazu ste uprostred ľudskej vravy, vozíkov naplnených tovarom a v obklopení histórie. Foul v tejto štvrti pripravujú už od 11. storočia. Tisíc rokov! Nič tradičnejšie tu jednoducho nenájdete. Kráčajte ulicou a na rohu malej bazárovej uličky si všimnete podnik s niekoľkými stolmi vytiahnutými do ulice. Funguje iba ráno, pretože sa sem na raňajkový foul  zbiehajú ľudia z celého okolia. Ide o mimoriadne jednoduché jedlo. Volajú ho aj foul medames, foul masrí (egyptský), alebo dokonca foul hammam, pretože sa tradične na jeho zohrievanie používalo vyhrievanie z arabských kúpeľov. Egyptskí majstri vezmú bôb, dlho ho dusia, až sa začne meniť na kašu, a potom sa dochutí mletou rascou, cesnakom, čili, citrónovou šťavou, bylinkami, a je to. Keď sa servíruje, dostanete na neho ešte olivový olej a pri zaujímavejších verziách aj sezamovú pastu tahini. Ak by ste dostali samotný foul s tým, že si ho máte sami dochutiť, nikdy ho nedokážete spraviť tak dobre ako ľudia z ulice, ktorí sa mu venujú roky či desiatky rokov. Dokonalý foul je alchýmia a stará Káhira má v tomto zlaté ručičky. Do ruky vezmite chlebové placky zvané aíš, čo sa dá preložiť ako „život“, a naberajte si všetko do nich. Bude vás to baviť a najmä nezabudnete na tú chuť a priestor, kde raňajkujete. Všade naokolo vás je islamská Káhira.

Čaro orientálneho bazára vo večernom Chan el-Chalili

Najstaršia kaviareň Káhiry

Vo zvodnom orientálnom labyrinte menom Chán el-Chalíli objavíte niekoľko pokladov. Spočiatku to budú malé mešity či iné stavby, no na ulici Al Muizz čakajú najkrajšie islamské stavby celej Káhiry. Objavte komplex sultána Qalawuna s mešitou sultána Barquqa a budete si pripadať, akoby ste sa ocitli v rozprávke Tisíc a jednej noci. Znie to ako klišé, no pochopíte to v momente, keď sa ocitnete pod nádhernými klenbami. Miešajú sa tu storočia tak prirodzene, ako keď ráno vyjde slnko a večer znovu zapadne. Stĺpy si ešte pamätajú Byzanciu, zlaté mozaiky ranný vek islamu a kupola má v sebe stopy Andalúzie. Všetko má svoje miesto a vytvorí kostru káhirského starého mesta. Kráčajte kamennými uličkami, a ak sa rozhodnete niečo si kúpiť, zjednávajte, pretože toto divadlo k tomu všetkému patrí. Ak vás hodiny objavovania islamskej Káhiry unavia, ani sa nenazdáte a skončíte v najikonickejšej kaviarni celého mesta. Kaviareň El Fishawi nie je len turistické miesto, ale pojem, ktorý sa tu skloňuje od roku 1773. Presne vtedy totiž mali túto kaviareň otvoriť a dodnes láka ľudí na kávu a čaj. El Fishawi zosobňuje všetko, čo sem do Orientu pritiahlo generácie cestovateľov, dobrodruhov, egyptológov a iných ľudí, ktorí sa napokon práve tu stretli na poháriku svojej kávy. Kaviarničku si počas jej života obľúbilo množstvo ľudí, veď sa tu zastavil aj Jean-Paul Sartre a nespočetné množstvo času tu strávil aj egyptský autor Nadžíb Mahfúz, ktorý si vypísal až Nobelovu cenu za literatúru v 1998 ako prvý arabský spisovateľ vôbec. Žeby mala predsa len kaviarnička v sebe unikátnu inšpiráciu? Sadnite si von priamo do uličky, a kým pristane voňavý pohárik na stôl, môžete pozorovať pouličný ruch. Egyptská káva ahwa má niekoľko druhov a záleží len na vás, koľko v nej chcete cukru. Ak ju chcete bez cukru, pýtajte si ju sada, ak len trochu cukru, potom bude vašou kávou mazbút, a napokon sladká káva, ktorú tu mnohí milujú, sa volá zijáda. Skúste aj tú, nech viete, aký sladký vie Orient skutočne byť! V kaviarni El Fishawi občas stretnete hudobníkov, inokedy partie starších mužov diskutujúcich o politike, vzduch bude presýtený vôňou ovocného tabaku a občas budete musieť povedať rázne nie potulným predavačom. Aj napriek tomu to tu bude stáť za to. Nechcete kávu? Nevadí! Prinesú vám pohárik čierneho čaju s čerstvou vetvičkou mäty.

Abou Tarek sa stal legendou mesta

Košari a legenda menom Abou Tarek

K najznámejším jedlám Egypta a egyptských ulíc patrí košari, ktoré nájdete od Alexandrie až po Asuán. To najlegendárnejšie košari však pripravuje Abou Tarek, káhirská legenda. Malý podnik leží len o niekoľko ulíc vedľa od starého Egyptského múzea, kde roky rokúce spočívali poklady nevyčísliteľnej hodnoty. Mnohé vzácne predmety sa z Egypta vďaka archeológom stratili, ale to vzácne, čo tu zostalo, bolo pod jednou strechou tu neďaleko nílskeho brehu. Káhira v týchto častiach nenesie chaos islamského mesta, ale má v sebe zabudnutú noblesu začiatku 20. storočia. Všetko pôsobí úplne inak, než ste zažívali dodnes. Abou Tarek začína písať svoj príbeh v polovici 20. storočia, keď sa rozhodol na káhirskej ulici predávať košari. Nemohol tušiť, že o pár desaťročí neskôr bude legendárnym podnikom, na ktorý budú Káhirčania ukazovať prstom a odporúčať ho všetkým. Prvé košari predával iba z malého vozíka, ktorý sem ráno pritiahol a poobede s ním odchádzal domov. Až v 1989 kúpila rodina podnik, kde kedysi podávali čaj, a pretvorili ho na svoj obraz a tvoria ho dodnes. Vojdite dnu a ešte pred tým než si objednáte jedlo, vás očarí pohľad na obrovské hrnce, kde sa všetko pripravuje. Budete prekvapení, ako to tu perfektne funguje. Arabský svet je známy tým, že veci nie vždy fungujú, ako by mali, no tu to šliape ako švajčiarske hodinky. Žiadne iné jedlá tu nemajú, a tak nemusíte rozmýšľať nad výberom. Čašník vám košari prinesie a priamo pred vami vám premieša jeho ingrediencie, aby ste to mali aj so zážitkom. Ide o zmes ryže, cestovín (môžu byť na spôsob špagiet alebo iných), šošovice, cícera a opekanej cibuľky. Pri podávaní vám to navrstvia, takže naspodku máte ryžu či cestoviny a navrchu bude všetko ostatné. Vo finále si ešte pridáte rajčinovú omáčku, pikantnú omáčku a cesnakový ocot. Na svoje si prídu pri tomto jedle aj vegetariáni.

Falafel na ulici za bránou Bab Zuweia

Falafel alebo tamiya?

Najobletovanejším streetfoodom Káhiry, ale aj Egypta je miestny falafel, ktorý často domáci poznajú pod menom tamiya. Za posledné roky dobyl aj náš stredoeurópsky priestor a je čoraz obľúbenejší. Na káhirských uliciach ho spoznáte pomerne rýchlo, pretože vždy je pred podnikmi s falafelom zástup ľudí a prezradí ho aj obrovský hrniec s prepáleným olejom. Samozrejme, chutný falafel si môžete dať aj v podniku, kde si sadnete a prinesú vám ho na stôl, no ulica je ulica. Stačí podísť bližšie, objednať si a ani sa nenazdáte a v ruke máte kúsok skvelého jedla. Do arabskej placky vám dajú niekoľko guľôčok falafelu, nakrájanú zeleninu, nakladané uhorky a pre chuť sa ešte pridá sezamová pasta tahini. Falafel je na ulici nenormálne lacný a jeden kus vás vyjde na 25 či 30 centov. To preto je ľudovým jedlom a mnohí ho jedia deň čo deň. Ak však hľadáte mäsovú alternatívu, skúste egyptské hawawshi. Chlieb, do ktorého sa vloží zmes mletého mäsa, byliniek, cibuľky a korenín, sa položí na rozpálenú platňu a zapečie. Hawawshi údajne v roku 1971 vymyslel mäsiar Ahmed al-Hawawsh, ktorý mal svoj stánok na souqu Al-Tawfik v starej Káhire. Odtiaľ sa toto jedlo rozšírilo do celého Egypta.

Cafe Riche je kultové miesto

Káhira v európskom šate

Káhira v priestore medzi obrovským námestím Tahrír a menším, útulnejším námestím Talaat Harb je ako z iného sveta. Spája v sebe krásne budovy potiahnuté európskym štýlom. Pamätá si dobu z konca 19. storočia a začiatku 20. storočia, keď sa Egypt zmietal vo víre zmien, a to všetko sa odrazilo na architektúre aj živote. Medzi islamskou, tradičnou Káhirou a týmito miestami je len polhodina chôdze, no tá je dokonalou cestou v čase, pretože neviditeľná čiara oddelí niekoľko storočí. Tu pod modernými fasádami sa stretávali intelektuáli krajiny a snívali o tom, že by Egypt mohol byť platným hráčom svetovej politiky. Presne tu, pár krokov od námestia Talaat Harb, nájdete kaviarničku Café Riche, ktorej korene siahajú do roku 1908. Medzi jej stenami sa odohrávali dejiny Káhiry. Tu mal stretnúť kráľ Farúk svoju druhú ženu, v roku 1919 tu plánovali revolúciu a miesto si zamiloval aj neskorší prezident Džamál Abdal Násir, ktorý tu pri pohári kávy sníval o zvrhnutí monarchie. Posaďte sa, pokochajte sa starými fotkami a objednajte si molokhiu, tradičné jedlo, ktoré je absolútne typické pre Egypt. Molokhia predstavuje jutovník a pri jej príprave sa vezmú listy jutovníka, nakrájajú sa, rozmixujú, zmiešajú sa s cesnakom, koriandrom a v závere dostanete tanier plný prenikavo zelenej „polievky“. Hodí sa k mäsu, k ryži a je to egyptský fenomén, ktorý si práve tu v Café Riche vychutnáte najviac.

Foto: Tomáš Kubuš