Úvod Dining Peter Duranský v Thermia Palace

Peter Duranský v Thermia Palace

Slovenský šéfkuchár Peter Duranský, prvý Slovák, ktorému sa podarilo získať michelinskú hviezdu vo viedenskej reštaurácii Das Loft, v novembri predviedol svoje kulinárske majstrovstvo v noblesných priestoroch secesného piešťanského hotela Thermia Palace. Hostí ohúril vynaliezavým využitím surovín, precízne zostaveným päťchodovým menu a sebavedomým podaním zväčša mäsitých jedál.

Nadviazal tak na tradíciu michelinských večerov, ktoré v piešťanskom hoteli začali len minulý rok, no okamžite si získali svojich priaznivcov. Dovolím si tvrdiť, že Peter Duranský, ktorý je okrem iného víťazom slovenského finále najprestížnejšej svetovej kuchárskej súťaže Bocuse d’Or, tromfol svojím kulinárskym umením aj talianskych michelinských predchodcov. Vynikajúco skombinované chute jednotlivých chodov dokonale ladili so skvelým výberom vín, ktoré mal tentoraz na starosti renomovaný someliér Tomáš Repa.

Súčasťou večera bol aj živý hudobný sprievod s husľami a klavírom a moderované príhovory moderátorky Aleny Heribanovej, počas ktorých vyspovedala šéfkuchára a porozprávala tiež mnoho zaujímavostí z histórie jedného z najslávnejších slovenských historických hotelov a jeho nemenej slávnych hostí.

Večera sa začala prípitkom od Hacaja Chardonnay Extra brut, ktorý navnadil naše chuťové poháriky na prvý chod. Tým bola studená uhorková polievka s crème fraîche, údeným sivoňom a kaviárom zo pstruha. Delikátne, jemné chute tohto sviežeho studeného predjedla pripravili pôdu pre ďalší chod, ktorý bol podľa môjho názoru najlepším jedlom večere. Teľací brzlík vo forme arancini s paštrnákom, hľuzovkovou omáčkou, bohato posypaný čerstvou zimnou hľuzovkou, skvelo dopĺňalo (v našich končinách nie tak často konzumované) biele víno zo Španielska – Bodegas Felix Callejo El Lebrero z Ribera del Duero. Nadšenci najvzácnejšej huby sveta si pri tomto jedle prišli na svoje. Precízne vyvážená a rafinovaná súhra ingrediencií a textúr bola naozajstnou chuťovou bombou.

Aj ďalšie jedlo potvrdilo, že Peter Duranský má rád výrazné, často kontrastné chute, ktoré aj prostú ingredienciu pozdvihnú na úroveň michelinskej reštaurácie. Dokonale dochrumkava upečený bôčik duroc s kumkvatom, topinamburom a sladkokyslou omáčkou v kombinácii s Rizlingom rýnskym od Fundus Regius bol podávaný s eleganciou, ktorú obdivovali aj tí najnáročnejší hostia.

Tomáš Repa pri každom chode odprezentoval napárované vína, tak ako je pri fine diningu zvykom. Svojím výberom jednoznačne obohatil celkový zážitok z večere. Jeho podrobné prezentácie odhalili nuansy jednotlivých podávaných vín. Ovocný korenistý Pinot Noir 2019 z vinárstva Papillon umne spároval so šťavnatou hovädzou sviečkovou Angus, ktorá bola podávaná so zemiakovou variáciou, s pórom a madeirskou omáčkou. V tejto chvíli už nikto z prítomných hostí určite nebol hladný a ešte nás čakal dezert.

Ten sa niesol v exotickejšom duchu – krásne naservírované kokosové vajíčko s mangovým mousse a arašidovou mrvenicou bolo dokonalou bodkou za naozaj vydareným gurmánskym večerom. Peter Duranský ukázal, že ocenenia, ktoré za svoju doterajšiu kariéru zozbieral, sú opodstatnené, a my sa už teraz tešíme, akého hosťa do Hotela Thermia pozvú nabudúce!

foto: kavickari.sk