Úvod Living EVENT Najlepšie gastronomické prevádzky v Brne a na Južnej Morave sú známe

Najlepšie gastronomické prevádzky v Brne a na Južnej Morave sú známe

20. októbra u susedov vyhlasovali najlepšie reštaurácie, bistrá a kaviarne v Brne a na Južnej Morave. Nezávislé hodnotenie gastronomických prevádzok Gourmet Brno 2023 i jej mladšej edície Gourmet Južná Morava 2023 je po siedmich rokoch svojej existencie už zavedenou značkou kvality.

„Mám radosť, že značka Gourmet Brno naďalej rastie a jej popularita sa zvyšuje. Tento rok sme zaznamenali rekordný počet podnikov, v Brne sa ich zapojilo 61!“ hovorí Jana Janulíková, riaditeľka TIC BRNO a autorka konceptu Gourmet Brno.

Zo značky Gourmet Brno postupne vyrástla aj značka Gourmet Južná Morava, ktorá láka na gastronomické výletné ciele po celom Juhomoravskom kraji. „Gastroturistika sa stala prirodzenou súčasťou cestovania. Na južnej Morave máme jedinečné výletné miesta, ktoré sa dajú prepojiť s návštevou vybraného bistra, kaviarne, reštaurácie alebo food trucku a sprievodca Gourmet Južná Morava je smernicou, aby ste vedeli, kde rozhodne stojí za to sa zastaviť,“ dopĺňa k projektu riaditeľka Centrály cestovného ruchu Južná Morava Martina Grůzová.

Tipy na svoje obľúbené miesta mohli do oboch gurmánskych bedekrov dávať ľudia zo širokej verejnosti cez sociálne siete TIC BRNO a Gourmet Brno, v prípade Gourmet Južná Morava cez špeciálny formulár. Dohromady prišlo viac ako 700 návrhov. Podniky, ktoré boli vymenované viackrát, sa zaradili do finálneho hodnotenia nezávislou porotou. Do každého z nominovaných podnikov zavítajú traja porotcovia, ktorí podnik na základe bodového aj slovného hodnotenia ďalej odporučia alebo neodporučia do finálneho sprievodcu. Kto získa v priemere od všetkých troch hodnotiteľov 70 % bodov, do sprievodcu postupuje.

Oba tohtoročné Gourmety sa oproti minulému ročníku trochu zmenili. Gourmet Brno v sprievodcovi nastavil nové kategórie hodnotených podnikov. „Kategórie reštaurácia a bistro sme zlúčili do jednej, ktorú sme zároveň rozdelili do dvoch cenových hladín – podľa toho, či si večeru aj s dezertom a pohárom vína užijete pod alebo nad 500 Kč. Cieľom je neustále zvyšovanie užívateľskej prívetivosti sprievodcu,“ dodáva Jana Janulíková. Orientáciu uľahčí séria piktogramov.

Profesionáli, novinári a influenceri z Česka aj zo Slovenska hodnotili brnianske podniky v šiestich kategóriách – Reštaurácie a bistrá, Cukrárne, Kaviarne, Pivnice, Bary, Vinárne. Siedma kategória So sebou zostala pre svoju rôznorodosť bez hodnotenia. Do finálneho výberu sa dostalo 61 podnikov. Gourmet Južná Morava prezentuje 45 podnikov v piatich kategóriách – Reštaurácie, Bistrá, Kaviarne a cukrárne, Vinárstvo a vínne galérie, Pivnice a pivovary. Doplnkom bez poradia sú podniky na kolesách a jeden špeciálny tip na záver.

Víťazmi v kategórii Reštaurácie a bistrá Brno sú BRATRS bistro a MANYA Sushi & Sake Izakaya. Najlepšou cukrárňou jeSorry, pečeme jinak a kaviarňou Rebelbean Vlněna. Za najlepšiu reštauráciu Južnej Moravy bola vyhlásená Restaurace Víno Šílová v Mikulove, najlepším bistrom je Kavárna & bistro Karma v Břeclavi. Víťazom kategórie Kaviareň/cukráreň je Dvorek :: café wine bistro v Bořeticiach.

Po novú brožúru Gourmet Brno 2023 aj Gourmet Južná Morava 2023 v českom, anglickom aj nemeckom jazyku si môžete zájsť do infocentier TIC BRNO alebo si ju stiahnuť online na webových stránkach gourmetbrno.cz a gourmetjiznimorava.cz.