Úvod Living ARIA HOTEL BUDAPEŠŤ

ARIA HOTEL BUDAPEŠŤ

Len pred pár týždňami vyhlásil prestížny cestovateľský magazín Conde Nást Traveler hotel Aria za najlepší hotel v stredoeurópskom regióne. A keďže sme sa práve chystali do Budapešti, rozhodli sme sa, že si ho vyskúšame na vlastnej koži. A musíme skonštatovať, že ide o naozaj nevšedný hotelový zážitok.

 

Na TripAdvisore patrí Hotel Aria od svojho otvorenia v roku 2015 knajlepším budapeštianskym hotelom, jeden rok bol dokonca najlepším hotelom sveta. To však ešte nemusí nič znamenať. Veď na tomto portáli sa celé týždne udržiavala na špici aj reštaurácia, ktorá nikdy neexistovala… Condé Nást Traveler ale patrí k uznávaným cestovateľským publikáciám, a tak na tomto ocenení musí byť kúsok pravdy.

Budapeštiansky hotel má skvelú polohu v centre Pešti hneď vedľa Katedrály sv. Štefana. V budove z 18. storočia pôvodne sídlila banka, chátrajúcu budovu potom päť rokov rekonštruovali a pred troma rokmi hotel otvorili.

Za úspechom stojí Slovák

Pre našinca je zaujímavosťou aj to, že hotel patrí do siete Luxury Library Collection známeho hoteliéra slovenského pôvodu Henryho Kallana. Jeho príbeh je v našich končinách pomerne známy – narodil sa v Šahách a vo veku 20 rokov emigroval do Rakúska a neskôr do USA, kde sa z neho stal jeden z najúspešnejších a najinovatívnejších hoteliérov sveta. Momentálne vlastní niekoľko hotelov na Manhattane, Aria Hotel v Prahe, Budapešti a práve v týchto dňoch otvára nový hotel v Toronte.

O tom, že ide o vizionára, ktorý sa svojim hosťom snaží priniesť absolútny komfort a predbehnúť svojich konkurentov originálnymi nápadmi, svedčí napríklad aj to, že v hoteli Aria má každý hosť k dispozícii svoj vlastný smartfón s lokálnou SIM kartou, ktorý môže používať aj mimo hotela, aby nemusel platiť drahé roamingové služby. Okrem toho nájdete na každej izbe iPad a tiež hudobný playlist navrhnutý takzvaným music managerom. Áno, to je v tomto hoteli skutočná funkcia. Hudba, ako už názov samotného hotela napovedá, tu totižto hrá podstatnú úlohu.

Hneď po príchode nás zaujalo nádherné, na mieru vyrobené čierne piano značky Bogányi (vraj sú na celom svete len dva exempláre) a výrazný motív klavírnych klávesov tiahnuci sa cez celé lobby, ktoré sa tu nazýva Hudobná záhrada. Hotel je rozdelený do štyroch krídel, z ktorých každé je venované inému hudobnému žánru – džezu, opere, klasickej a súčasnej hudbe. Tomu je prispôsobený interiér v jednotlivých izbách, ale napríklad aj hudba v každom z výťahov, ktoré do jednotlivých krídel vedú. Každá izba je venovaná inému umelcovi či hudobnému skladateľovi (Liszt, Puccini, Armstrong, Ellington), ktorého karikatúry zdobia steny izby.

Keďže hudba je hlavným motívom celého hotela, zakladajú si na tom, aby väčšina slávnych hudobných hviezd, ktoré odohrávajú svoje koncerty v Budapešti, bývala práve u nich. A tak v kaviarni nájdete na zrkadlách podpisy od takých legiend, ako je Plácido Domingo, Sting, Lenny Kravitz a mnohí iní.

Čaro detailov

To, že hotel získal ocenenie ako najlepší hotel v strednej Európe, asi nie je náhoda. Nejde tu totiž len o originálny dizajn a koncept, ale aj o množstvo detailov, ktoré v ostatných hoteloch nie sú až také bežné – napríklad keď si cez voliteľné hudobné menu, ktoré si môžete nastaviť v televízii na každej izbe, pustíte svoj obľúbený song alebo playlist z obľúbeného žánru, hudba hrá v celej izbe a reproduktory sú aj v kúpeľni. Po tzv. turndown servise (odostlanie postele v podvečerných hodinách) si na posteli nájdete krabičku s luxusnými pralinkami zo slávnej budapeštianskej cukrárne Gerbeaud. Každé poobedie sa v lobby hotela konajú pre hotelových hostí komorné klavírne koncerty spojené s ochutnávkou maďarských vín a syrov, k dispozícii je aj „Aria theater“, kde si môžete pozrieť projekcie slávnych opier či baletov a raz za týždeň sa tu premieta film. Hostia si môžu okrem toho u „music managera“ bezplatne zapožičať z tisícov hudobných či filmových titulov v požičovni situovanej v lobby. Dokonca aj stena v podzemnom spa s bazénom a vírivkou je dekorovaná siluetou džezovej skupiny.

Highlightom je však slnečná terasa (ktorá má výbornú atmosféru aj večer) na najvyššom poschodí budovy s výhľadom na Katedrálu sv. Štefana a so Sky Barom, v ktorom miešajú naozaj skvelé drinky. Téma baru sa mení každého polroka, počas našej návštevy bol hlavnou témou Hollywood, takže sme mali možnosť vyskúšať drinky inšpirované Jamesom Bondom, Sexom v meste či Casablancou. Okrem kokteilov však bar ponúka aj naozaj vynikajúci a nápaditý bar food, my sme ochutnali hovädzie medailónky s penou z jeruzalemských artičokov s opraženými lieskovými orieškami.

Hotel Aria môžeme definitívne odporučiť nielen hudobným nadšencom, ale aj fanúšikom dobrého jedla, pitia a všetkým, ktorí v hoteli hľadajú zážitky za hranicou všednosti.