V predchádzajúcich častiach nášho seriálu sme za 24 hodín prešli Kjóto, Šanghaj či Sydney. Dnes sa z týchto exotických destinácií vraciame späť do Európy, do hlavného mesta Maďarska, ktoré máme v podstate za rohom. Budapešť je úžasná gastronomická destinácia, ktorú môžete navštevovať každý druhý víkend a stále v nej nájdete novú útulnú kaviarničku či storočnú reštauráciu so skvelým paprikášom. My vám dnes odporučíme zopár miest, ktoré sa tam určite oplatí navštíviť, aj keď samozrejme existujú desiatky ďalších, ktoré tiež stoja za pozornosť. O tých snáď niekedy nabudúce…
Ľahké raňajky/káva: Espresso Embassy
Väčšinou nezáleží na tom, koľko má hotel, v ktorom bývate, hviezdičiek. Hotelová filtrovaná „raňajková“ káva uspokojí aj v tých najluxusnejších hoteloch naozaj málokoho. A to je ideálna príležitosť na otestovanie miestnej kávovej scény. Ak ste náruživý kávičkár, odporúčame navštíviť pioniera modernej budapeštianskej kávovej vlny s názvom Espresso Embassy. Nachádza sa v centre neďaleko dunajskej promenády a okrem skvelých espresso káv ponúka aj alternatívne metódy prípravy ako aeropress, vario V60 alebo chemex. Môžete tu ochutnať jemne pražené kávy od lokálnych butikových pražiarní a k tomu si dať croissant alebo iné sladké pečivo. A capuccino či latte vám spravia aj z rôznych druhov rastlinného mlieka.
Doobedie
Po dobrej káve je čas vyviezť sa lanovkou na hrad Buda, poprechádzať sa po hradnom kopci s krásnymi výhľadmi na celú Budapešť. Odtiaľ môžete zamieriť do Maďarskej národnej galérie, ktorá sídli priamo v budove Budapeštianskeho hradu,a pozrieť si ikonické diela maďarských maliarov. A keďže kolekcia významných diel maďarských autorov je dosť vyčerpávajúca, určite vám poriadne vyhladne. A my máme skvelý tip, kde ochutnáte to najlepšie z maďarskej kuchyne.
Obed: Bock Bisztró
Legendárny budapeštiansky šéfkuchár Lajos Bíró spojil sily s jednou z najznámejších vinárskych maďarských rodín Bock a otvorili si spolu dve prevádzky – menej formálne Bock Bisztró na „peštianskej“ strane Dunaja a reštauráciu Vendéglő a KisBíróhoz v Bude. V oboch ale servírujú tradičné maďarské jedlá s twistom, no krásne odprezentované a, samozrejme, v najvyššej kvalite. Ochutnať tu môžete napríklad husaciu pečienku pečenú vo vlastnom tuku, guláš z bizóna, tradičné hortobágy palacinky, plnenú papriku alebo pečené kura plnené husacou pečienkou s ricottovými knedličkami a kukuričnou omáčkou. K tomu vám napárujú niektoré z 220 maďarských vín a o gastronomický zážitok, ktorý ani nestojí až tak veľa peňazí, máte postarané!
Dezert: Gerbeaud Cukrászda
Najslávnejšiu budapeštiansku cukráreň možno prirovnať k viedenskej inštitúcii Sacher. Prevádzku otvorili v druhej polovici 19. storočia so zámerom konkurovať najvychýrenejším parížskym kaviarňam. Takmer kompletne zachovaný pompézny dobový interiér tomu plne zodpovedá. Jeden z tunajších mramorových stolíkov si vraj majiteľ doniesol zo Svetovej výstavy v roku 1900! A prečo má cukráreň nie úplne typický maďarský názov? Pôvodný majiteľ Henrik Kugler totiž svoj vychýrený podnik prenechal ženevskému učňovi Émilovi Gerbeaudovi. Práve ten mu zabezpečil najväčšiu slávu, ktorá presiahla hranice krajiny a pretrváva dodnes. Čo by ste tu mali ochutnať? K najslávnejším tunajším dezertom patrí Esterházy torta s vanilkovým maslovým krémom, Gerbeaud rez s marhuľovicou a slávna Dobosova torta pripravená podľa originálneho receptu. Na kávu odporúčame ísť niekam inam. 😉
Poobedie
Ak to popri návšteve všetkých miestnych gastronomických ustanovizní stihnete, môžete sa vybrať na plavbu po Dunaji (veľmi turistická záležitosť!) alebo si ísť oddýchnuť do vychýrených budapeštianskych kúpeľov. My však preferujeme „krčmy“ a večer začíname ochutnávkou skvelých maďarských vín!
Víno: Tasting Table
Ak ešte nie ste znalcom v oblasti maďarských vín a radi by ste absolvovali nejaké úvodné „zasvätenie“ do tejto problematiky, odporúčame vináreň Tasting Table. Tento výnimočný koncept vlastní americko-maďarský pár, ktorý vo svojej vinotéke pravidelne organizuje tematické tastingy zamerané na rôzne druhy maďarských vín spárovaných s maďarskými syrmi a údeninami. Riadené degustácie vedú skúsení someliéri a vína, ktoré tu ochutnáte, patria k tomu najlepšiemu, čo Maďarsko ponúka. Okrem toho, že si tu môžete vybrať z naozaj širokého spektra vín, zakúpiť si môžete aj rôzne druhy olejov, gurmánskych marmelád či čatní. Počas dvojhodinovej degustácie ochutnáte približne osem druhov vín z rôznych kútov krajiny,začínajúc maďarským šumivým cez biele a červené tradičné odrody ako Furmint či Kadárka až po delikátny šesťputňový tokaj. To všetko s naozaj výborným odborným výkladom!
Večera: Onyx
V tej istej historickej budove, v ktorej sídli vyššie spomínaná Gerbeaud Cukrászda, nájdete aj v súčasnosti najvychytenejšiu budapeštiansku reštauráciu, ktorá bola len nedávno ocenená druhou michelinskou hviezdou. Vybrať si tu môžete z dvoch šesťchodových degustačných menu – to prvé nazvané „within our borders“ sa zamierava na to najlepšie z lokálnej kuchyne. Druhé menu „beyond the borders“ ponecháva priestor kreativite a predstavivosti kuchárom. Ochutnať tu môžete napríklad husaciu pečeň v kombinácii s kávou a mandľami, divinu s raviolami plnenými kačacím mäsom alebo čokoládovo-orieškovú tortu s bergamotovou omáčkou a bagetovou zmrzlinou. Ak máte chuť na jednoduchšie menu zložené z troch či štyroch chodov, zarezervujte si stôl na obed. Tunajšej kuchyni velí len tridsaťročný šéfkuchár Ádám Mészáros, ktorý je jediným maďarským šéfkuchárom oceneným dvoma michelinskými hviezdami.
Kokteil: Boutiq’bar
Boutiq’bar maďarského barmana Zoltána Nagya je dnes už legendou, ktorá mnohé roky udáva trendy celej maďarskej barovej scéne a v roku 2012 bol zaradený aj medzi 50 najlepších barov sveta. Tento naozaj minimalistický bar v úplnom centre Pešti len zopár blokov od dunajskej promenády je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať dokonale pripravený kokteil. Klasické drinky, ale aj nevšedné kreácie a originálne ingrediencie, to všetko prispeje k zavŕšeniu krásneho dňa plného gastronomických zážitkov v hlavnom meste Maďarska!