Úvod Dining ROZHOVOR Rum Plantation

Rum Plantation

Novým oficiálnym distribútorom značky prémiových rumov Plantation je od tohto roku Acan Premium Spirits. Viac o výrobe a výnimočnosti tohto karibského rumu, nám porozprávala brand ambasádorka Aleksandra Lavrova, ktorá minulý december navštívila aj Slovensko.

Povedzte nám najskôr o príbehu, ktorý stojí za značkou Plantation.

Značku rumov Plantation vytvoril v roku 1999 drobný producent koňakov Alexandre Gabriel. Na začiatku to bol len ďalší z experimentov, ktorými je Alexandre známy, nemal premyslený marketing ani komerčnú stránku. Chcel len predať nejaké sudy po koňaku výrobcom rumu, no počas jednej z pracovných ciest po Karibiku objavil krásy tohto miestneho nápoja. Vtedy mu napadlo, že rum by mohol dostať delikátnu chuť, ak by do jeho miešania a dozrievania vedel zapojiť know-how svojej alkoholovej značky Maison Ferrand. A tak sa aj stalo.

Mnoho ľudí si značku rumu spája vždy s konkrétnou krajinou. Čo so sebou prináša fakt, že Plantation je spojený hneď s niekoľkými štátmi?

Hlavnou výhodou práce s rumami z viacerých oblastí je to, že môžeme našim zákazníkom ponúknuť širokú paletu chutí. Ľudia tak môžu v rámci jednej značky ochutnávať a porovnávať rôzne štýly rumov a vybrať si ten, ktorý im chutí najviac. Pre nás je rozhodujúci terroir. A pod ním nemyslíme len typ pôdy, je to aj všetko okolo nej – lokalita, klíma, ale aj práca ľudských rúk. Každá krajina má vlastné tradície a technológie, akési miestne know-how. A my našim lokálnym producentom nechávame slobodu pracovať tak, ako sú zvyknutí. Nehovoríme im, ako majú páliť rum, vedia to napokon veľmi dobre, keďže sa tomu venujú dlhé roky. My zase vieme, ako nechať alkohol zrieť a ako robiť blendy. Naučili sme sa to pri výrobe koňaku a sme nadšení, že dnes tieto vedomosti môžeme aplikovať aj na rum! Koňak je veľmi regulovaný produkt, takže je fajn, že pri rume môžeme byť trochu kreatívnejší a viac sa s ním vyhrať.

Ako je to s dozrievaním vašich rumov?

Rad Plantation je veľmi široký, čo znamená, že spolupracujeme s ľuďmi z Barbadosu, Jamajky, Trinidadu, Guyany, Guatemaly, Belize, Panamy, Peru, Fidži, a ten zoznam stále nie je konečný, keďže máme ďalšie plány do budúcnosti. Pri produkcii rumu Plantation využívame takzvanú techniku dvojitého zrenia. Najskôr rum nechávame v sudoch v jeho typickom klimatickom prostredí (obyčajne v sudoch po bourbone) a zrenie potom pokračuje vo Francúzsku, v regióne Cognac, v našich vlastných sudoch po koňaku Ferrand. Technológie, klíma aj materiály sudov sa krásne dopĺňajú, čo dáva rumom Plantation unikátny charakter.

Značka Plantation je známa experimentovaním s rumami. Čo si pod tým máme predstaviť?

Nuž, toto sa vždy oveľa ľahšie ukazuje, než vysvetľuje. V našej pivnici v regióne Cognac nenájdete len sudy s našimi štandardnými radmi rumov, ale aj takzvané experimentálne sudy. Niektoré sú určené práve a len pre návštevníkov našich pivníc. Tie najlepšie z experimentov sa pravdepodobne dostanú aj do predaja vo veľmi limitovaných edíciách ako súčasť nášho radu Plantation Vintages alebo Single Cask. Ale experimenty sa v našej spoločnosti neviažu len na rum, radi sa vyhráme aj s našimi koňakmi a ginmi.

Vy ako výrobca koňaku ste sa dali aj na rumy. Myslíte si, že to prispieva k lepšiemu imidžu rumov, že už sa dostávajú na úroveň, ktorá kedysi patrila len škótskej a koňakom?

To, že pracujeme s know-how z výroby koňaku, nás síce odlišuje od iných výrobcov rumov, ale na pozdvihnutí imidžu rumu má zásluhu mnoho skvelých výrobcov rumu, nielen Plantation. Rum sa dostáva do popredia, pretože v posledných rokoch stúpa jeho kvalita, ale aj diverzita v chutiach. Aj konzumenti majú lepšie vedomosti o technikách výroby rumu, a tak ich viac zaujíma aj pôvod a vek rumov, ktoré pijú. A tiež technická stránka – ako sa rum vyrábal. Aby túto zvedavosť a očakávania klientov výrobcovia uspokojili, produkujú lepšie rumy.

Viem, že rozmanitosť vašich rumov je veľká, no predsa len – vedeli by ste odporučiť nejaký cocktail na báze rumu Plantation?

Jeden z našich signature cocktailov je Ananásové Daiquiri (alebo Stiggins Daiquiri). Potrebujete naň len Plantation Pineapple Stiggins Fancy Rum, cukrový sirup a šťavu z limetiek. Druhý drink, ktorý môžem odporučiť, je Xaymaca Collins. Pripravte si naň 5 cl Plantation Xaymaca, 2 cl citrónovej šťavy, 2 cl cukrového sirupu. Všetko to zmiešajte v highball pohári na ľade a doplňte sódou. Skvelé osvieženie na leto!

 

 

Ako si rum Plantation vychutnáte najlepšie vy?

Toto je vždy najťažšia otázka. Mám ich rada mnoho a záleží vždy na nálade a príležitosti. Teraz mám veľmi rada napríklad rum Isle of Fiji. Je to čarovný rum, pripomína Bajan, ale cítiť v ňom aj prvky tropického ovocia, ktoré vás zase prenesú na Jamajku. To všetko sa snúbi s čokoládovými a drevenými tónmi a trochou zázvoru. Viete si ho vychutnať čistý, ale aj ako súčasť cocktailu. Mám však slabosť aj pre naše klasiky ako Plantation XO 20th Anniversary, ktorý odporúčam piť čistý, a už spomínaný Plantation Pineapple Stiggins Fancy Rum, ktorý sa hodí na akúkoľvek príležitosť aj spôsob prípravy – čistý, na ľade, ale aj v drinku.

Stalo sa vám, že vás prekvapilo servírovanie vašich rumov v rámci perfect serve či cocktailu od nejakého barmana na vašich pracovných cestách?

Barmani ma neprestávajú prekvapovať svojou inovatívnosťou, aj preto je veľmi zložité vybrať nejaký konkrétny príklad. Spomínam si ale na párovanie nášho Plantation Pineapple Stiggins Fancy Rumu s jedlom v jednej budapeštianskej reštaurácii. Talentovaný šéfkuchár nám s rumom podával kačicu s karamelizovaným ananásom a bola som uchvátená. Škoda, že počas mojej poslednej cesty na Slovensko som nemala šancu preskúmať slovenské bary a kreácie slovenských barmanov s Plantation, určite by som bola milo prekvapená aj u vás.

Keď spomíname vašu návštevu Slovenska, mali ste pocit, že ľudia u nás rumu rozumejú?

Všimla som si, že rum je jedným z najobľúbenejších alkoholov u vás… po borovičke, samozrejme. (úsmev) Viedla som niekoľko masterclass prednášok a potešil ma veľký záujem Slovákov o rumy Plantation, ako aj o rum všeobecne. Dostala som mnoho otázok, čo ma vždy nadchne.

Celý svet posledné mesiace tvrdo zasiahla pandémia ochorenia COVID-19. Ako ovplyvnila vašu spoločnosť?

Posledné dva-tri mesiace určite neboli najjednoduchšie. Kríza zasiahla asi každé odvetvie a my sme neboli výnimkou. Sme radi, že je to nateraz za nami a že sa nám dokonca podarilo pripraviť tri nové Plantation rumy, ktoré v tomto čase predstavíme verejnosti.

Ako dlho podľa vás potrvá, kým sa gastro scéna postaví opäť na nohy? A ako môžeme barom a reštauráciám pomôcť?

Nechcem znieť pesimisticky, ale nejaký čas to potrvá. Pre odvetvie pohostinstva to bol obrovský šok, z ktorého sa nedá otriasť za deň. Keďže cestovanie do zahraničia bude toto leto zrejme stále dosť obmedzené, mali by sme určite podporovať miestny turizmus vrátane návštev našich obľúbených barov a reštaurácií.

Viaceré firmy boli koronakrízou buď dotlačené k novým riešeniam, alebo využili voľno na vznik nových nápadov. Stalo sa niečo podobné aj v Plantation?

Áno, v prvom rade sme sa zapojili do boja proti COVID-19 tým, že sme začali vyrábať v Cognacu aj na Barbadose z nášho alkoholu dezinfekčné prostriedky a pomáhali zásobovať miestne nemocnice, lekárne a laboratóriá. Čo sa týka samotnej značky, zapojili sme našich klientov do online masterclass prednášok a virtuálnych ochutnávok. Fanúšikom sa prihovoril aj náš master blender Alexandre Gabriel. Takže počas lockdownu sme sa toho aj veľa naučili a prišli s novými nápadmi, ktoré budeme vedieť zužitkovať aj v budúcnosti.

Aleksandra Lavrova

Pochádza z Lotyšska, no keď mala 21 rokov presťahovala sa do Bordeaux. V gastro biznise robí už 7 rokov, pred dvoma rokmi začala pracovať pre Maison Ferrand ako brand ambassador/area manager pre Východnú Európu pre značky Plantation Rum, Ferrand Cognac a Citadelle Gin.

www.acan.sk

(c) Stephane Cadoret