Úvod Drinking Hennessy oslavuje 50 rokov hiphopu

Hennessy oslavuje 50 rokov hiphopu

Elektrizujúca atmosféra s veľkou dávkou nostalgie, top interpreti slovenskej rapovej scény, najznámejšie tracky polstoročia hiphopovej histórie a k tomu Hennessy drinky, ktoré miešal najlepší slovenský barman Peter Marcina. Takto sa oslavovalo 50 rokov hiphopu v priestoroch legendárneho DK Lúky v Petržalke.

Počiatky hiphopu sa datujú do začiatku 70. rokov 20. storočia, konkrétne do roku 1973, keď mladý newyorský DJ usporiadal párty v komunitnom centre v Bronxe. Jeho inovatívne používanie gramofónov a techniky „breakbeat“ ovplyvnilo generácie hudobníkov a umelcov po celom svete, ktorí počas nasledujúcich desaťročí toto hnutie posunuli z undergroundu na úroveň globálneho fenoménu dobýjajúceho svetové hitparády.

Slovenská hiphopová scéna si uctila toto jubileum návratom do začiatkov a stretnutím sa na mieste, kde sa začal formovať slovenský hiphop. Toto legendárne miesto je známe aj z textov viacerých slovenských rapových trackov a je ním petržalský DK Lúky. Jeho opustené podzemie a navážací tunel bol pre účely tohto originálneho eventu pretvorený na pop-up galériu, kde vznikla umelecká inštalácia s názvom Hennessy honoring 50 years of hip hop. Tu, v skvelej, nostalgiou nabitej atmosfére, sa stretli fanúšikovia hiphopu a Hennessy, aby si vypočuli sety top slovenských DJ-ov, ktorí podľa seba interpretovali jednotlivé dekády hiphopu. Nechýbali skalné mená slovenskej scény ako Vec, Grimaso, Hajtkovič, Smart či Spinhandz, so setom 70. a 80. rokov sa k nim pridal aj Laci Strike. Celú show sprevádzali moderátori Tina a Osťo. Inštalácia obsahovala aj prvky tanca od SDA a atypické výtvarné stvárnenie grafitov známeho Daora, ktoré na akcii ožívali vďaka animátorom z Optio. Medzi prítomnými sa objavilo mnoho ďalších známych osobností, ktoré v posledných desaťročiach formovali slovenskú hiphopovú scénu.

Pop-up galériu a celý neopakovateľný event, ktorý si prítomní evidentne naozaj užívali, priniesla značka Hennessy, ktorá nezabudla na toto výročie z vďaky, že si ju hiphop sám vybral vo svojich začiatkoch ako prirodzenú súčasť. Dnes je táto značka jednou z najčastejšie spomínaných práve v hiphopových textoch, pričom sa spomína vo viac ako 2 500 trackoch.

„Hip hop, ty si vibrácia ľudí. Nikdy sa nezastavíš, nikdy sa neusadíš. Si poézia bítu, berieš ľudí do ulíc. Si rytmus, umenie a pohyb,“ hovorí raper NAS v óde na hiphop, ktorú pripravil špeciálne pre spoluprácu s Hennessy, „Cez teba môžeme vidieť, kde sme boli, kde sme a kam smerujeme.“ NAS k tejto spolupráci povedal: „Je cťou spolupracovať s Hennessy a pripomenúť si tento okamih pre tento druh umenia. Hiphop mal s Hennessy vždy zvláštne spojenie a som nadšený, že môžeme osláviť 50. výročie tejto kultúry značkou a produktom, ktoré vzdávajú hold jej histórii a vplyvu.“

Limitovanú edíciu Hennessy Hip Hop od NASa si môžete zaobstarať na e-shope www.mabo.sk. Prosím, vychutnávajte zodpovedne.