Úvod Drinking Lukáš Sopúch – párovanie piva a jedla

Lukáš Sopúch – párovanie piva a jedla

Prečo pivo a jedlo k sebe patria? 

Pravidlá párovania vám predstaví pivný expert Lukáš Sopúch.

Pivo a jedlo vytvárajú spoločne dokonalú symbiózu. Ich vzájomná kombinácia ponúka neobmedzené možnosti, ktoré potešia naše zmysly, stačí len poznať umenie párovania piva a jedla. Správny výber a kombinácie chutí sú zárukou nových gastronomických zážitkov a potešení.

Na to, aby ste porozumeli párovaniu chutí, potrebujete poznať základné pravidlá párovania piva a jedla. Prinášame vám preto jednoduchý manuál, ako vytvoriť z každého jedla gurmánsky zážitok

Technika prípravy jedál
Dôležitá je forma prípravy jedla. Jemné techniky prípravy ako surový stav, parenie alebo varenie sa hodia všeobecne k ľahkým pivám (sladké a ovocné, ľahké piva). Intenzívne spôsoby úpravy, ako napríklad barbecue, grilovanie a dusenie, dodávajú veľa chutí, a preto sú v týchto prípadoch vhodnejšie plnšie pivá (horké a chmeľové, sladové pivá).

Intenzita chutí
Dbajte na intenzitu chuti piva a jedla. Ak je pivo príliš silné oproti jedlu alebo jedlo má intenzívnejšiu chuť ako pivo, jedno „predbehne“ druhé a stratíte tak polovicu chuti. Pivo a jedlo musia spolu ladiť.

Dopĺňanie chutí
Dopĺňanie je kombinovanie jednej alebo dvoch chutí obsiahnutých v jedle s podobnými chuťami v pive, napríklad ovocná – ovocná alebo horká – horká chuť. Ľahké pivo sa hodí k ľahkým jedlám, ako je ryba. Silné a tmavé pivo zase ladí s plnou chuťou pečeného mäsa.

Kontrast chutí
Kontrast je prípadom „navzájom sa priťahujúcich protikladov“. Príkladom môže byť ovocné pivo v kombinácii s aromatickým syrom alebo ostrou chilli chuťou jedla.

Čistenie
Čistenie je tromfom u všetkých pív. Oxid uhličitý v pive čistí jazyk, takže chuťové bunky si pri ďalšom súste vychutnajú celú radu chutí.

MANUÁL KOMBINOVANIA CHUTÍ

 

Chuťový segment piva Technika prípravy jedla Jedlo
Sladké a ovocné

 

Jemná.

Surový stav, parenie, fritovanie.

Sladké a ovocné;

korenisté.

Ovocie, dezerty, predjedlá.

Ľahké sladové Veľmi jemná.

Surový stav, parenie, varenie

fritovanie

 

Ľahké jemné jedlá,

Slané a obaľované;

Morské plody, vajcia

Jemne pikantné.

Šaláty, snacky.

Sladové horké

 

Stredne intenzívna.

Grilovanie, vyprážanie, pečenie.

Slané a korenisté

Ryba, mäso,

zelenina.

Intenzívne horké a chmeľové Stredne až intenzívna.

Grilovanie, vyprážanie, pečenie

 

Slané, mastné,  korenisté,

Mäso zelenina

Dezerty s exotickou chuťou ovocia ako mango alebo passion fruit

 

Plné sladové Intenzívna.

Barbecue, grilovanie, pečenie, dusenie.

Pečené alebo opekané.

Komplexné, silné, korenisté.

Mäso, ťažké syry s intenzívnou chuťou

Pšeničné a korenisté

 

Stredná až intenzívna,

Opekanie, dusenie, barbecue.

 

Umami (ázijské jedlá),

Bylinky;

hydina, zelenina.

Pražené a čokoládové

 

Intenzívna.

Dusenie, vyprážanie, pečenie, dusenie,

grilovanie, barbecue.

 

Opekané, zemité,

komplexné.

Mäso,

Dezerty.

 

Autor: Lukáš Sopúch

Lukáš je pivný expert a pôsobí v spoločnosti HEINEKEN Slovensko 6,5 roka. Jeho vášeň k pivu sa však začala oveľa skôr. Po doštudovaní vysokej školy odcestoval objavovať svet piva do Kanady. Tam sa popri práci v špecializovanom obchode s pivom začal venovať aj jeho vareniu. Po návrate absolvoval nadstavbové vzdelanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre v odbore Pivovarníctvo a sladovníctvo. Je tiež medzinárodne certifikovaným odborníkom v odbore pivovarníctva z Institute of Brewing and Distilling vo Veľkej Británii. V HEINEKENe sa venuje rozvoju HORECA segmentu. Stál pri zrode craftového portfólia so značkami Bradáč, Lagunitas a Mort Subite, ktoré sa Lukášovi spolu s tímom podarilo etablovať na slovenský trh.