S jarou prichádza na stôl zelená. Bylinky, divé rastliny, šaláty, špargľa…to všetko sú nenahraditeľné suroviny plné vitamínov a energie, ktorú po zime tak veľmi potrebujeme. Práca s nimi je pritom úplne jednoduchá a pri príprave sviežich jarných jedál od našich najlepších šéfkuchárov vám úplne postačí vaša vlastná kuchyňa.
Jozef Breza, Gašperov mlyn
Teplý jarný šalát s vajíčkom namäkko a chlebovou hriankou
Suroviny:
4 ks zelenej špargle, 4 ks bielej špargle, 5 ks hnedých šampiňónov alebo iných húb,
5 reďkoviek, mladé mrkvičky, májová repa, medvedí cesnak, maslo, 100 ml zeleninového vývaru, chlieb na hrianky, 4 vajcia,soľ, čierne korenie
Na omáčku:
100 g choriza alebo inej klobásky, 200 ml kefíru, čerstvý chren, pažítka
Postup:
Najprv v osolenej vriacej vode krátko povaríme (asi 2 minúty) očistenú bielu a zelenú špargľu. Schladíme v studenej vode. Na masle orestujeme šampiňóny, pridáme nakrájanú uvarenú špargľu, mladé mrkvičky, reďkovky a májovú repu. Chvíľku restujeme a podlejeme vývarom. Pridáme medvedí cesnak, zahustíme maslom a odstavíme od varenia. Zľahka osolíme, okoreníme a premiešame. Dbáme na to, aby zelenina nestratila farbu a chrumkavosť.
Omáčka: Nadrobno nakrájané chorizo orestujeme, kým klobása nepustí tuk, a stiahneme zo sporáka. Pridáme kefír, pažítku, čerstvý nastrúhaný chren a ochutíme soľou a korením. Nevaríme.
Servírovanie:
teplý jarný šalát
omáčka z choriza a kefíru
chlebová hrianka
vajíčko namäkko (4 min.)
čerstvý strúhaný chren
Žihľavová polievka, zemiakové placky s medvedím cesnakom
Suroviny:
1 cibuľa, 4 strúčiky cesnaku, 4 dcl 33 % smotany, 5 PL oleja, 50 g masla, 100 g žihľavy, 4 ks nového korenia, 2 ks bobkového listu, 2 surové zemiaky, 1 uvarený zemiak, 50 g kačacej masti, 80 g polohrubej múky, 50 g medvedieho cesnaku, voda
Postup:
Cibuľu a cesnak si nakrájame nadrobno a opečieme na oleji dozlatista. Pridáme vývar, nové korenie, bobkový list a nakrájaný surový zemiak, ochutíme soľou a varíme domäkka. Po uvarení vyberieme korenie a bobkový list, pridáme žihľavu, smotanu a necháme chvíľu povariť. Polievku následne rozmixujeme, zjemníme smotanou a maslom a dochutíme muškátovým orieškom a soľou. Uvarený zemiak nastrúhame najemno, pridáme múku, nakrájaný medvedí cesnak, soľ a vodu. Pripravíme jemné cesto. Cesto rozdelíme na bochníky a gúľame placky. Placky opečieme na panvici nasucho. Po upečení potrieme kačacou masťou.
Konfitované stehno z králika, papriková omáčka, zemiaky, púpavový olej, kozonoha
Suroviny:
400 g králičieho stehna, 100 g kačacej masti, 100 g bravčovej masti, 2 ks bobkového listu, 1 hlavička cesnaku, 6 ks nového korenia, 20 g tymianu, soľ, 200 g zemiakov, 1 jarná cibuľka, 1 cibuľa, 2 ks čerstvej červenej papriky, 1 dcl silného vývaru, 20 g masla, 1 dcl smotany, 0,05 dcl oleja, 15 hlavičiek púpavy, 10 ks kozonohy, 50 g hladkej múky, ľad, 1/2 ČL solamylu, štipka kypriaceho prášku do pečiva, voda, olej na vysmážanie
Postup:
Kačaciu a bravčovú masť zohrejeme na 100 °C, pridáme králičie stehno, nové korenie, bobkový list, soľ podľa potreby, tymian, cesnak a vložíme do rúry. Konfitujeme na 100 °C cca 3 hodiny. Tri strúčiky cesnaku a cibuľu orestujeme na masle, pridáme vývar, smotanu a červenú papriku. Omáčku povaríme, ochutíme, rozmixujeme a precedíme. Olej si zahrejeme na 60 °C a pridáme natrhané púpavové hlavičky. Olej a púpavu necháme lúhovať aspoň 24 hodín, následne ho precedíme cez jemné sitko. Múku, solamyl, kypriaci prášok, ľad, soľ a vodu miešame, aby sa vytvorilo redšie cesto. Kozonohu opláchneme v studenej vode, obalíme v cestíčku a vysmážame dozlatista.