Úvod Dining Hnutie za právo na pôžitok

Hnutie za právo na pôžitok

autor článku: Petra Molnárová

V poslednom čase sa často spomína výraz „slow“, ktorý platí pre pomalosť ako nový životný štýl. Jedlo, móda či cestovanie sú len niektoré zo smerov, ktoré ovplyvňuje. Ľudia, unavení zo života plného úzkosti, tlaku a každodenného stresu, tí, ktorí sa už necítili byť súčasťou modelu, aký im v istom zmysle nanucovala globalizácia, sa rozhodli pridať sa k tejto dôležitej zmene, ktorá vzišla z Talianska.

Zakladateľom hnutia Slow Food je Carlo Petrini, Talian – Piemonťan, gastronóm, sociológ a spisovateľ, ktorý vytvoril nový prístup, zameriavajúci sa prioritne na jedlo. Myšlienka Slow Foodu sa zrodila z protestu, nasmerovanému proti otvoreniu prevádzky McDonald na námestí Piazza di Spagna v Ríme. Trend rýchleho občerstvenia, nazývaný fast food, ktorý postupne prenikal do celého sveta a výrazne prispieval k zrýchľovaniu života, neodzrkadľoval pomalší, typicky taliansky prístup užívania si dobrého a zdravého jedla. To bol dôvod, prečo Carlo Petrini založil v roku 1986 organizáciu, ktorej cieľom bolo ponúknuť kultúrnu zmenu zameranú na spomaľovanie a uvedomovanie si života. O tri roky neskôr, v roku 1989, už vznikol v Paríži, podpisom spoločného manifestu, medzinárodný formát tejto organizácie. Myšlienky pomalosti krátko potom inšpirovali Nemcov (1992) a Švajčiarov (1993). V ďalších rokoch ich nasledovali USA, Japonsko, Holandsko, Francúzsko a ďalšie krajiny v Európe a na ďalších kontinentoch.

Slow Food dnes predstavuje silné medzinárodné hnutie, ktoré sa zasadzuje za vrátenie hodnoty zdravému a skutočnému jedlu a vážnosti a pozornosti tým, ktorí ho vyrábajú. Je aktívne vo viac ako 160 krajinách sveta s cieľom ochrany biodiverzity a udržateľnosti vo všetkých svojich oblastiach.

Hnutie sa spolieha na hustú sieť členov, priateľov a podporovateľov po celom svete. Spoločne s nimi chráni skutočné jedlo, ktoré tak prestáva byť tovarom, zdrojom ziskov, a jeho kúpou skôr prejavujeme úctu k tomu, kto ho vyrába, a k životnému prostrediu.

Slow Food propaguje právo na pôžitok z dobrého jedla pre všetkých prostredníctvom podujatí, ktoré podporujú dialóg medzi producentom a konzumentom. Cieľom je viesť ľudí ku kvalitnému jedlu a učiť ich mať z neho radosť, užívať si rozmanitosť receptúr, vôní, chutí, spájať si ich s tvárami farmárov, výrobcov, s konkrétnymi miestami, v ktorých sa vyrába.

Slow Food zviditeľňuje gastronomickú kultúru. Chce, aby si ľudia uvedomovali, že jesť znamená oveľa viac, ako sa len živiť, že za každým jedlom sú výrobcovia, územia, emócie a potešenie. Každým jedným kúskom jedla, ktoré do seba dávame, ovplyvňujeme množstvo dôležitých rozhodnutí, ale i dopadov na životné prostredie.

Slow Food pracuje na všetkých kontinentoch s cieľom chrániť biodiverzitu, podporovať udržateľné formy hospodárenia na pôde, vytvárať vzťahy medzi výrobcami a spotrebiteľmi, zlepšovať povedomie o systéme, ktorý riadi produkciu potravín.

Robí to napríklad aj prostredníctvom senzorického vzdelávania o potravinách a o chutiach. Zapája dospelých aj deti, približujúc im jedlo z rôznych uhľov pohľadu. Pomáha im pozerať sa na potraviny komplexne a vnímať ich intenzívne, všetkými zmyslami.

Terra Madre (matka zem) je snom, ktorý sa stal pre Slow Food realitou. Prostredníctvom tejto siete dostali hlas všetci tí, ktorí sa postavili globalizáciou nastolenej uniformite a preferujú trvalo udržateľný spôsob bytia, cítia zodpovednosť k životnému prostrediu, ku komunitám, ktorých sú súčasťou. Viac ako dvetisíc potravinových komunít je operatívnych v rôznych kútoch sveta, preto aby výroba jedla udržiavala harmonický vzťah so životným prostredím, vážila si kultúrne dedičstvo a čerpala z tradičných, generáciami nadobudnutých vedomostí a zručností.

Lymfou tejto siete sú stretnutia na regionálnej úrovni, prebiehajúce na všetkých kontinentoch, ktoré vyúsťujú každý druhý rok do obrovského sviatku. Ten sa medzičasom stal najdôležitejším celosvetovým stretnutím, ktoré je celé venované kvalitnému jedlu – Salone del Gusto & Terra Madre v Turíne (Taliansko).

Projekty, ktoré chránia miestne tradície, podporujú komunity tvoriace sa okolo potravín, propagujú remeselné zručnosti, sú koordinované prostredníctvom Nadácie Slow Food pre ochranu biodiverzity, ktorá bola založená v roku 2003 a sídli v Bra, v talianskom regióne Piemont. Podporuje projekty Archa chutí, Prezídia Slow Food, Aliancia kuchárov so zameraním na Slow Food, Trhy Zeme (Earth Markets) alebo 10 000 záhrad v Afrike.

Slow Food stojí aj za zrodom výnimočnej Univerzity gastronomických vied v mestečku Pollenzo (región Piemont, Taliansko). Pri jej zrode stáli okrem hnutia Slow Food dva talianske regióny: Piemont a Emilia-Romagna. Oficiálne bola uznaná v roku 2004. Študijné odbory sú zostavené tak, aby interpretovali jedlo ako multidisciplinárny fenomén s vysokou mierou komplexnosti.

Už deväť rokov je naše miestne združenie Slow Food Pressburg, spolu s ďalšími vyše 1 400 konvíviami v rôznych kútoch sveta, súčasťou tohto silného globálneho hnutia. Spoločne sa zasadzujeme za ochranu biodiverzity, za zlepšenie povedomia o systéme, ktorý riadi potravinovú produkciu, za zachovanie kulinárskeho dedičstva a tradícií, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou identity malých i veľkých národov na piatich kontinentoch.

Pre Slow Food a všetkých, ktorí si tento prístup zobrali za svoj, sú kvalitné potraviny hodnotovou prioritou a tvoria súčasť každodennosti. Snažia sa spájať remeselných producentov potravín s tými, ktorým záleží na tom, čo jedia, a sú ochotní kvalitu férovo ohodnotiť.

A na záver, na zamyslenie krátky citát od zakladateľa hnutia Slow Food, Carla Petriniho:

„Začnime jedlom, keď chceme liečiť klímu.“