Spoločnosť ENVI-PAK podnikla za uplynulé obdobie množstvo aktivít, ktoré na Slovensku pomáhajú zvyšovať povedomie o enviromentálnych témach a významne sa pričiňujú o pozitívne zmeny v oblasti triedenia opadu. Podrobnejšie nám o jednotlivých aktivitách, ale aj vyhliadkach do budúceho roku porozprávala riaditeľka oddelenia komunikácie spoločnosti Katarína Kretter.
Ako dopadol behaviorálny experiment na Slovensku, ktorému ste sa v poslednej dobe venovali? Môžete nám priblížiť jeho podstatu?
Už od roku 2019, keď sme spustili iniciatívu Vezmi si ma!, sa aktívne venujeme boju proti voľne pohodenému odpadu. Množstvo ľudí odpad zbiera, ale v prírode či mestách sa objavuje stále. Preto sme sa zamerali aj na prevenciu, ktorá má za cieľ predchádzať vzniku voľne pohodeného odpadu. Spolu s Ústavom verejnej politiky FSEV UK a Behavioural Insights Teamom v Londýne sme začali behaviorálnymi technikami motivovať ľudí, aby zmenili svoje správanie a pristupovali zodpovednejšie k životnému prostrediu. Experiment sa na dvoch miestach – v okolí Štrkoveckého jazera v Bratislave a v Ivanke pri Dunaji – usiloval o zníženie znečistenia pomocou drobných poštuchnutí. Ukázalo sa, že verejnosť pekne reagovala na inštalované intervencie prispôsobené danej lokalite a na zemi skončilo podstatne menej cigaretových ohorkov či odpadu z potravín. Pri zavádzaní behaviorálnych techník je potrebné sa zamerať na konkrétny typ odpadu, s ktorým je v danej lokalite problém. Pre mestá a obce, ktoré prejavia záujem o podobné aktivity, pripravujeme manuál, ktorý budú mať k dispozícii, a budeme im nápomocní aj pri samotnej realizácii.
Zo všetkých strán sa k nám dostávajú informácie, že ekologické zmýšľanie a trvalá udržateľnosť sa dostávajú konečne do popredia. Ako vnímate túto situáciu celosvetovo a na Slovensku?
Ekologické myslenie a ochrana životného prostredia sú momentálne „in“ a to je len dobre, v dnešnej dobe je už environmentálna zodpovednosť nevyhnutná. Dlhodobo udržateľný prístup zahŕňa veľa aspektov, ako napríklad ekologické a recyklovateľné obaly, podporovanie regionálnych výrobcov, recyklácia, znižovanie uhlíkovej stopy, ale aj osvetové aktivity, ktoré vedú k ochrane prírody a udržateľnosti.
Venujete sa aj poradenstvu firmám v oblasti ekológie… ako môžu firmy využiť vaše služby a ako vás môžu kontaktovať?
Pandémia významne obmedzila možnosť osobného kontaktu, čo spôsobilo odklad veľkého množstva školení a rôznych neformálnych vzdelávacích aktivít o triedení odpadu s našou fyzickou účasťou. Školenia sa presunuli do online priestoru, čo však nie je plnohodnotná náhrada. Rovnako sa to týka aj miest a obcí, v ktorých zabezpečujeme triedený zber. Pre širokú verejnosť pripravujeme mnohé vzdelávacie aktivity tiež najmä online formou. Točíme a distribuujeme napríklad videá zamerané na jednotlivé druhy odpadu či na dôležitosť stláčania odpadu pred vyhodením. Viaceré odpady sú pri triedení pre mnohých stále výzvou, preto sme sa zamerali aj na tieto problematické druhy a ich správne triedenie vo videoseminári „Čo kam patrí“. Zdieľame ich, samozrejme, aj prostredníctvom webstránky www.triedime.sk, facebookovej stránky ENVI – PAK Zelený bod, YouTube kanála ENVI – PAK alebo na Instagrame envi_pak.
Ako vnímate zmeny týkajúce sa jednorazových obalov na jedlá a plastových príborov v reštaurácii? Ako to riešiť najmä počas období lockdownu?
Tieto zmeny platia v celej Európskej únii a firmy i stravovacie zariadenia boli s dostatočným predstihom informované o zákaze uvádzania jednorazových obalov na trh (to platí nielen na obaly na jedlá). Čiže mali dostatočne dlhý čas na to, aby sa na tieto zmeny pripravili, hľadali možné alternatívy – ekologické obaly – a nadviazali spoluprácu s novými dodávateľmi, ktorí produkujú ekologické výrobky. Jednou z možností, ako nahradiť používanie jednorazových plastov, je používanie výrobkov z cukrovej trstiny. Z nej sa vyrábajú predovšetkým taniere a nádoby na jedlo. Ďalšou sú rozložiteľné obaly z materiálu PLA, ktorý sa vyrába z rastlinnej biomasy (kukurica, obilniny, zemiaky, repa). Za zmienku stoja aj bambusové či ECO papierové obaly. Na trhu je už dnes široká ponuka ekologických obalov, ktoré sa postupne stávajú neodmysliteľnou súčasťou nášho života. V neposlednom rade má každý z nás možnosť prispieť k znižovaniu tvorby odpadu aj vlastnými znova použiteľnými obalmi na potraviny.
Blíži sa koniec roka a to je zvyčajne čas na bilancovanie. Čo považujete za najväčšie úspechy tohto roka a čomu sa chcete prioritne venovať v 2022?
V roku 2021 sme vstúpili do legislatívneho procesu, v ktorom sme hájili záujmy výrobcov i samospráv. Tešíme sa, že sa stále potvrdzuje, že rozšírená zodpovednosť výrobcov prináša každý rok výsledky a Slovensko sa zlepšuje v množstve recyklovaného odpadu – pri obaloch už dlhšie dokonca plníme ciele, ktoré na nás kladie EÚ až od roku 2025. Zároveň klesá podiel odpadu, ktorý končí na skládkach. Veríme, že je to aj vďaka našim vzdelávacím a osvetovým aktivitám. Sme hrdí nielen na ich množstvo, ale aj na pestrosť – články v lokálnych aj celoslovenských médiách, plagáty, videá, rozhovory, konferencie, spoty v obecných rozhlasoch či účasť na podujatiach. Do nového roka želáme sebe, ale aj celému Slovensku, aby sa život vrátil do normálu, aby sme sa mohli viac stretávať na podujatiach, zmysluplných akciách a, pravdaže, aby ľudia triedili odpad ešte dôslednejšie.