Ajurvéda je tisíckami rokov overené medicínske učenie, ktorým sa v Indii riadia dodnes. Za posledné roky sa stala veľmi populárnou aj v našich končinách a veľa ľudí sa za ajurvédskou liečbou vypravilo aj do Indie alebo na neďalekú Srí Lanku. O tom, čo všetko ajurvéda lieči a v čom tkvie jej sila,sme sa rozprávali s Karin Grófovou, ktorá takéto ozdravné pobyty už roky organizuje a sama ich absolvuje dvakrát za rok.
V čom spočíva princíp ajurvédy a čím sa ajurvéda odlišuje od našej západnej medicíny?
Ajurvéda je najstarší medicínsky systém na svete a je považovaná za alternatívu ku klasickej medicíne v liečení chronických chorôb. Nestojí proti klasickej medicíne, ale vhodne sa s ňou dopĺňa. Jedným z rozdielov oproti klasickej medicíne je, že ajurvéda sa venuje aj prevencii chorôb a zaoberá sa zdravotným stavom celého človeka, ide o tzv. holistický prístup. Pomocou praktických prírodných princípov, ktoré fungujú tisícky rokov, pomáha liečiť príčiny chorôb, ale u každého jedinca individuálne. Ajurvédsky lekár sa nezameriava na liečenie príznakov, ale na príčinu ochorenia.
Aké choroby dokážu ajurvédski lekári liečiť a akým chorobám predchádzať?
Ajurvéda má dobré výsledky napríklad pri liečbe vysokého krvného tlaku, problémov s trávením, alergií, migrén, nadváhy, duševných chorôb, pohybového ústrojenstva, kožných problémov, cukrovky atď… Ide o systém liečby, pri ktorej sa využíva kombinácia zdravej stravy, bylinných liečiv a bylinných terapií, ajurvédskych masáží a terapií, detoxikácie (očistenie vnútorných orgánov), jogy a meditácie. Počas ajurvédskeho pobytu zažívajú klienti aj veľmi koncentrovaný psychický a fyzický oddych.Dostávajú tu aj praktické rady, ako zaradiť ajurvédu do svojho bežného života a ako sa riadiť jednoduchými princípmi tak, aby im ich dobrý zdravotný stav trval čo najdlhšie.
Ako to na takom ajurvédskom pobyte vyzerá? Čo môže našincovi, ktorý je na takomto pobyte, spôsobiť najväčší „šok“?
Na úvod každý absolvuje detailnú diagnostiku a konzultáciu s lekárom, na základe ktorej sa nastaví spôsob očisty a ozdravné procedúry. Absolvovanie očistného dňa a jednotlivých procedúr slúži na to, aby sa z tela vylúčili nahromadené toxíny. Prispievajú k tomu aj pravidelné masáže (5 – 7 procedúr denne), podávanie ajurvédskych byliniek a liekov a, samozrejme, zdravá strava (ovocie, zelenina, bezmäsité jedlá) a joga, ktorá je dobrovoľná. Počas ajurvédskeho pobytu sa nepodáva žiadny alkohol ani káva – celé stravovanie a pitný režim sú postavené na ľahkej vegetariánskej strave (max.raz týždenne ryba), ovocných šťavách a ovocí. Pre niekoho to môže byť šok, najmä ak je zvyknutý konzumovať ťažšie jedlá, polotovary alebo veľa sladkého. Jedálniček počas ajurvédskeho pobytu je však zostavený tak, aby tam boli zastúpené všetky chute a ľudia nemali extrémnu chuť napr. na sladké a pod.
Za tie roky ste už na ajurvédske pobyty vypravili množstvo klientov. S akými najzásadnejšími zdravotnými zmenami ste sa u klientov zatiaľ stretli?
Od klientov dostávam spätnú väzbu hlavne čo sa týkaich zdravotného stavu, ale napríklad kamarátka, ktorá vlastní sieť kaviarní, po očistnom pobyte prestala mať chuť na kávu.:) Pre niekoho to nie je nič prevratné, ale v prípade, že ste na denný príjem kávy zvyknutý a pijete ju v nadmerných množstvách, je zrazu pocit, že si ju nemusíte zakazovať, ale telo samo ju jednoducho prestane vyžadovať, naozaj zásadný. Ja to nazývam „ísť tam vysypať smetiak“. Ďalšia kamarátka bola známa svojou láskou k mäsu. Po ajurvédskom pobyte uprednostňuje vegetariánsku a čerstvú stravu. Mäso sa na jej tanieri ocitne maximálne raz do týždňa. Nie je ľahké určiť, nakoľko zmena stravovacích návykov ovplyvňuje naše životy a myslenie. Je však pravda, že po takomto pobyte zvyknú klienti nabrať v živote akoby druhý dych. Každodenné špeciálne masáže, konzultácie s doktormi, profesionálna starostlivosť, pestrá a dobrá strava, dostatok spánku a oddychu a v neposlednom rade aj prostredie dodajú klientom novú silu a chuť do života. A často aj inšpiráciu potrebnú na tvorbu nových projektov.
V čom podľa vás robíme v súvislosti s pravidlami ajurvédy u nás v západnom svete najväčšie chyby v životospráve?
Napríklad jeme príliš často polotovary alebo nie čerstvé potraviny. Podľa ajurvédy by sa napríkladjedlá nemali viackrát ohrievať, teda mali by sme sa pokúsiť,pokiaľ je to možné, konzumovať čerstvo pripravené jedlá. Veľa ľudí napríklad začína ráno studeným jogurtom alebo vrelou kávou nalačno. Podľa ajurvédy by sme si mali dať po prebudení skôr prevarenú teplú vodu, ktorá nespôsobí telu taký šok. Doma nie je ľahké dostatočne sa ponoriť do celkovej harmonizácie, aj keby ste skutočne chodili každý deň na masáž a snažili sa detoxikovať svoje telo pomocou stravy. A práve na to slúžia tieto pobyty – vytvárajú dokonalé podmienky pre hĺbkovú harmonizáciu.