Úvod Living Gdansk

Gdansk

Gdansk je ďalšou z európskych destinácií, kam sa oplatí cestovať v lete k moru. Vďaka klimatickým zmenám už sever Európy nie je zďaleka taký studený a drsný, ako máme roky zafixované. Svet sa mení a Poľsko prešlo za posledných tridsať rokov neuveriteľný kus cesty. 

Gdansk vám iste nenapadne ako prvé, keď sa povie letná dovolenka. A pritom spĺňa všetky cestovateľské požiadavky tak starších, ako aj mladých ľudí. Navyše, kto Poľsko veľmi nepozná a nevie, čo môže očakávať, zažije aj kultúrny šok, akokoľvek sa môže zdať, že s Poľskom vďaka geografickej a jazykovej blízkosti či vďaka skúsenosti z nedávnej socialistickej minulosti máme veľa spoločné. Poľsko je taká rozľahlá a regionálne rozmanitá krajina, že sa na jeho opačných koncoch môžete cítiť ako v úplne iných krajinách a Gdansk je toho dobrým príkladom.  

Milovníkov histórie nepochybne zaujme postavenie Gdanska vo viacerých rozhodujúcich okamihoch, ktoré hýbali Európou. Leží na bájnej starovekej Jantárovej ceste, patril medzi najvýznamnejšie hanzové a slobodné mestá. Vďaka prístavu a prístupu k moru, „internetu“ stredoveku, bol otvorený novým myšlienkam a informáciám, čo z jeho obyvateľov robilo pokrokovú a tolerantnú spoločnosť. Medzi svetoznáme osobnosti, ktoré sa v Gdansku narodili, patril okrem iných fyzik Daniel Gabriel Fahrenheit, filozof Arthur Schopenhauer či nemecky píšuci nobelista Günter Grass. Aj v novodobých dejinách bol Gdansk viackrát horúcou pôdou. Či už 1. septembra 1939, keď Nemci zaútočili na jeho vojenskú základňu Westerplatte, čo nakoniec vyústilo do druhej svetovej vojny, alebo v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa počas mnohých robotníckych štrajkov v lodeniciach začalo postupne rozdrobovať socialistické zriadenie a vznikalo známe hnutie Solidarita, ktoré inšpirovalo aj ostatné krajiny bývalého ostbloku.

Gdansk a priľahlé mestá Sopot a Gdyňa tvoria spoločne tzv. Trojmesto. Majú navzájom previazanú infraštruktúru, informačné systémy a dokopy predstavujú metropolitnú oblasť s takmer miliónom obyvateľov. V rámci tejto aglomerácie je Gdansk čosi ako „staré mesto“, Gdyňa „nové mesto“ a v strede medzi nimi leží Sopot, mondénne kúpeľné letovisko, kam chodia všetci na výlety a za zábavou. Zaujímavosťou tohto regiónu je aj tzv. kašubská kultúra. Kašubovia sú potomkami niekdajších slovanských Pomoranov. Dodnes si zachovávajú svoju tradičnú kuchyňu aj jazyk, podobný s poľštinou asi ako slovenčina s češtinou. Aj preto, ak si všimnete, sú v celej metropolitnej oblasti mnohé nápisy dvojmo, v poľštine aj kašubčine.

Stredoveký žeriav na rieke Motławe, Gdansk

Historické centrum

Človek by neveril, že väčšina stredovekého centra Gdanska bola počas druhej svetovej vojny zbombardovaná a po vojne nanovo vystavaná, vrátane unikátneho stredovekého prístavného žeriavu na rieke Motławe či peších zón Dlhej a Mariackej ulice alebo Baziliky Panny Márie. Z vyhliadky tohto najväčšieho (gotického) tehlového kostola v Európe uvidíte mesto z úplne inej perspektívy a panoramatický výhľad na strechy novovybudovaného mesta si užijete aj z veže radnice. Alebo sa prejdete do maríny na ostrov Ołowianka a nasadnete na Jantárové oko, gdanské vyhliadkové koleso? A kam v centre na dobrú kávu?

V Starom Meste sa nachádzajú hneď štyri kaviarne s výberovou kávou. Priamo na ikonickej Mariackej ulici nájdete asi najznámejšiu z nich, Drukarniu, ktorá je už zavedeným pojmom medzi európskou komunitou kávičkárov. Okrem kávy a dezertov vrátane čerstvo upečených kysnutých koláčov tu objavíte aj zaujímavé merche, dizajnové predmety, gastroknižky alebo suveníry. Mimochodom, filtrovaná káva je v poľštine „przelew“.

Kaviareň Drukarnia, Gdansk

Ďalšie dve kaviarne nájdete na paralelnej Piwnej ulici. Kaviareň Retro je ako vystrihnutá z historickej Viedne. Šľahačkové poháre, puding, chlebíčky, starosvetské stoličky, cylindre a vykrútené fúziky pánov? Nebojte sa, aj keď budete mať pocit, že Retro nejde s výberovou kávou nijako dokopy, pokojne si objednajte filter alebo espresso tonic. A ešte malé jazykové okienko týkajúce sa poľských dezertov. „Szernik“ je výborná poľská verzia cheesecaku, „szarlotka“ koláč alebo rez podobný nášmu jablkovému pité a „karpatka“ torta či rez s krémom podobný nášmu krémešu.

Oproti cez ulicu zas hľadajte sochu ružového plameniaka, poznávacie znamenie bohémskej kaviarne s pražiarňou Leń. Či už budete oddychovať na terase zaborení v pohodlnom kresle, na vysokých stoličkách pri zábradlí vykúkať do ulice, sedieť na schodoch alebo dole na úrovni ulice pozorovať ľudí, bude závisieť od toho, ako bude plno. Čo bude takmer vždy, lebo vnútri je minimum miesta. Keď však budete mať šťastie, ujde sa vám aj nejaký čerstvý kysnutý koláč miestnej produkcie. A opäť menšie jazykové okienko. Kysnuté koláče podobné našim buchtám alebo moravským koláčom sú po poľsky „drożdżówki“, s posýpkou „z kruszonką“, koláče s čučoriedkami sú „jagodzianki“, s jahodami „truskawczanki“, kysnuté škoricové osie hniezda „cynamonki“ a šišky „pączki“. Budete sa s nimi v lete na severe Poľska stretávať pomerne často a oplatí sa aj vedieť, že chutné sa povie „pyszne“. Komu by však bolo kávy stále málo, o kúsok ďalej na Świętojańskej ulici pri Bazilike Sv. Mikuláša nájde najnovší prírastok od ľudí okolo pražiarne Leń, kaviareň Ciekawa.

Nakoniec jeden tip na neformálne jedlo v centre mesta, reštauráciu Machina Eats & Beats na Chlebnickej ulici. Konečne polotmavý kvasový chlieb, konečne haringy a vôbec všetko, čo si na severe Európy automaticky predstavujete. Bavili nás najmä predjedlá, napríklad pohánkové krekry a zeleninové čipsy s dipom. Z hlavných jedál pokojne skúste aj cestoviny („makaron“), lebo si ich tu spolu s chlebom a pečivom robia sami. Posedenie na priečelí reštaurácie, ako vystrihnuté z filmu o Harrym Potterovi? Už len kvôli tomu (a dobrej hudbe) sa sem oplatí zájsť. Trochu Edinburgh, trochu Štokholm, trochu Amsterdam.

Machina Eats & Beats, Gdansk

Industriálne Dolné Mesto

Zo Starého Mesta sa po modernom otáčacom Moste sv. Ducha dostanete na Sýpkový ostrov a cezeň až do štvrte Dolné Mesto, obohnanej rozsiahlym pevnostným systémom. Jeho industriálnu minulosť pripomína na Łąkowej ulici aj komplex bývalej kráľovskej (pruskej) zbrojovky. Dnes tu ale dostanete zbrane úplne iného kalibru. Výborné jedlo v Łąka Bare a výberovú kávu v kaviarni Publiczna. Do Łąka Baru choďte, ak vám začne chýbať svet. Nápadité ázijské fusion vás bude baviť rovnako na jedálnom lístku ako na tanieri. Obzvlášť nás nadchli kórejské ryžové cestoviny tteokbokki v zaujímavom podaní s chorizom a tofu smotanou a oceňujem, že neboli rozvarené, čo sa veľmi rýchlo stane, ak s nimi nemáte skúsenosť. Tie najbláznivejšie kombinácie chutí, aké si len viete predstaviť, sa v Łąka Bare stávajú skutočnosťou a vy si iba želáte, aby takýto „happy food, happy place“ malo u nás každé mesto a mohli ste si ich užívať častejšie. Okrem skvelého jedla od raňajok až po večere tu nájdete bublinky, pét-naty, autorské cocktaily a každý deň v týždni nejaký tematický program. V lete sa tu vonku na nádvorí fantasticky sedí a pozoruje život.

A čo je ešte lepšie, hneď v susedstve sa nachádza aj skvelá výberová kaviareň Publiczna. Milujem podobné eklektické urbánne priestory a ostrovy slobodomyseľnosti, kde si človek oddýchne od mainstreamu. Och, a konečne flat white pekne do skla! Ale, pozor, Publiczna nie je len kaviareň, najnovšie je to aj Pizza Napoletana & Natural Wine, takže koho nezlákajú ázijské chute a cocktaily v Łąka Bare, poteší sa remeselnej pizzi a dobrému vínku v Publicznej. 

Łaka Bar, Gdansk

Lodenice a kultúra slobody

Ďalšie ikonické miesto, ktoré v Gdansku nesmiete vynechať, sú lodenice. Dnes sa do týchto brownfieldov, ktoré prechádzajú veľkou revitalizáciou, postupne navracia život. Politický underground minulosti vystriedal kultúrny underground súčasnosti. Môžete vyjsť trebárs na vyhliadku žeriavu M3 pri Pontónovom moste a pozrieť si lodenice z výšky tridsiatich metrov, alebo sa ísť najesť, napiť a zabaviť do niektorej z hál na ulici Elektryków. Vo W4 Food Squat si iste vyberiete z ponuky množstva foodtruckov a stánkov, do pozornosti by som vám ale chcela dať Łąbus, žltý autobus od vyššie spomínanej partie z Łąka Baru. 

Alebo dáte prednosť sofistikovanej kaviarni Plenum vo vzdušnej, industriálnej hale Plenum Space? Popri výberovej káve sa tu raňajky podávajú po celý deň, inšpirované japonskou kuchyňou. Dali by ste si chlieb šokupan, onsen vajíčko či šalát z mizuny? Vo futuristickom salóniku Reflexions hrá po večeroch živá elektronická hudba a podávajú drinky na báze ginu. Pred návštevou Gdanska sa určite oplatí sledovať program Plenum Space, možno budete mať šťastie a ocitnete sa na pravidelných nedeľných trhoch s vínom alebo výberovou kávou či produktmi z remeselných cukrární a pekární z celého Trojmesta. 

Každú sezónu sa v lodenici otvára aj obľúbené kontajnerové mestečko 100cznia (Stocznia). Sú tu zóny na cvičenie jogy, na organizovanie remeselných trhov a swapov, mestská piesková pláž, záhrada, skatepark, ihriská, večer letné kino, koncerty, diskusie a pomedzi to všetko bary a stánky s občerstvením od výmyslu sveta. 

Elegantná Wrzeszcz

Keby vám však začalo chýbať typické mestské prostredie, odporúčam zájsť do módnej, džentrifikovanej štvrte Wrzeszcz. Na vychýrenej ulici Wajdeloty a v okolí kruhového objazdu na uliciach Aldony a Danusi sa môžete prekofeínovať do sýtosti hneď v troch kaviarňach blízko seba. Priamo na spomínanom kruhovom objazde sídli hipsterská klubokaviareň Lang.fuhr s parádnymi filtrami, domácimi koláčmi, ale nájdete tu aj remeselné pivá, kombuchu, vinylové platne, retro nábytok a hlavne inšpiratívnych ľudí.

V sympatickom podniku Kawana na Ulici Konrada Wallenroda zas natrafíte na miestnu mladú komunitu s množstvom detí a domácich miláčikov. Mrknite sa po rozkošných pinoch, merchoch a kávach s tými najkrajšími etiketami, zahrajte si niektorú zo stolných hier. A ak budete chodiť v Gdansku po farmárskych trhoch, nájdete ich stánok s kávou aj na Slowackiego ulici na Bazare Natury.

Kaviareň Kawana, Gdansk

O kúsok ďalej na ulici Wajdeloty hľadajte ďalšiu výraznú kaviareň s cukrárňou Fukafe. Nebudete veriť, že všetky dezerty a zákusky sú čisto vegánske. Elegantné, extravagantné, niektoré až punk, ale predovšetkým nesmierne chutné. Ak ale neobľubujete rastlinné mlieka, pýtajte si kávu radšej bez mlieka, pokojne aj filter. V už spomínanom kontajnerovom mestečku v lodenici Stocznia predávajú aj nesmierne populárne vegánske donuty Fu king Donut.

Fukafe všal nie je jediný vegánsky podnik na tejto ulici. Hneď vedľa je vegánske bistro Avocado. Jedlá sú kreatívne a chute prekvapivo vrstevnaté a hlboké. A ozaj, nachádza sa tu oproti aj pekná remeselná zmrzlináreň Słony karmel. Robia zmrzlinu bez farbív a syntetických dochucovadiel, len z prírodných surovín. Ich prevádzku nájdete už aj v Sopote a Gdyni, odkiaľ táto zmrzlináreň pochádza. 

Najnovšie si kávu vo Wrzeszczi vypijete aj o kúsok ďalej, na ulici Aleja Grunwaldzka, kde vám ju v kaviarni Łyk kawy pripraví medailistka poľskej súťaže AeroPress Championship z minulého roka. Inak, za zmienku stojí, že Poliaci vydávajú aj obsiahleho knižného sprievodcu po kaviarňach s výberovou kávou Coffee Spots Polska, čo ocenia všetci, čo si na dobrú kávu potrpia aj na cestách. Sprievodcov nájdete v každej výberovej kaviarni, ktorá je v ňom zahrnutá. 

More, pláže a Sopot

Ak budete v Gdansku unavení z ľudí, zamierte k moru. Sympatické na gdanských plážach je, že sa na ne dá pohodlne dostať električkou a že sú viac-menej prírodné. Žiadne turistické eldorádo tu nečakajte ani počas vrcholiaceho leta. Z troch najznámejších mestských pláží Brzeźno, Stogi a Jelitkowo je asi najviac vybavená pláž Brzeźno, s mólom a pár stánkami s občerstvením, ale na celodenné ležanie na pláži ako pri Stredozemnom mori to nie je. Pri Baltskom mori sa plážuje trochu inak, bedminton si tu veľmi nezahráte, treba sa viac prezliekať, a ak chcete ležať, musíte mať k dispozícii aj nejaký vetrolam, hoc len obyčajný dáždnik. Kto však nezvláda úpek, hluk a tlačenicu na juhu Európy, príde si tu na svoje. Za panensky čistými plážami s bielym pieskom sa z Gdanska chodí skôr na polostrov Hel, ale ak túžite len po dlhých prechádzkach po pobreží a ničím a nikým nerušený pokoj, postačia vám aj gdanské pláže, ktoré delí od mesta prirodzená bariéra dún naviatych pieskov s borovicovým porastom.

Ísť v lete do Gdanska a nepozrieť sa aspoň do Sopotu by bola škoda. Koho baví skôr zábava, ľudia, promenády, pláže s ležadlami, vôňa opaľovacích krémov a nočný život, v Sopote sa bude cítiť ako ryba vo vode. Prekvapia vás ale aj tiché uličky s elegantnými drevenými vilkami a bujnou zeleňou ako niekde v exotike. Sopotské mólo je najdlhšie drevené v Európe a najdlhšie v Baltskom mori vôbec. V sezóne je naň vstup spoplatnený, ale za ten poriadok, regulovaný počet ľudí, bezpečnosť a pekné fotky to naozaj stojí.

Mólo, Sopot

Kávičkári ani tu neprídu skrátka. V Sopote je naporúdzi bohémska, či skôr hippie kaviareň s výberovou kávou Las. Interiér, umelecké artefakty, provokatívne dekorácie, nič tu nie je usadlé. Ponuka občerstvenia a dezertov je výlučne vegánska a bezlepková a ku káve sa na podšálke podáva sušená datľa. Ak budete kaviareň Las na Ulici J. J. Haffnera hľadať, orientujte sa podľa zeleného gumového medvedíka na fasáde. 

Za kulinárskymi zážitkami sa v Sopote chodí do Bistra Sztuczka, sídliaceho v tichej rezidenčnej ulici. Žiadna veda, len poctivé varenie, kvalitné suroviny a trochu kreativity. Studené predjedlo s údeným halibutom, sleďom, chrenovou penou a kvasenou zeleninou, efektne naservírované na mastnom papieri, nás ohúrilo svojou jednoduchosťou a priamočiarosťou. Och, a chlodnik, ďalšia stálica poľskej kuchyne! Obyčajná studená cviklová polievka, ale aká nádhera na tanieri a potešenie chuťových pohárikov! Alebo si radšej vyberiete langoš s tzatziki a vypečenou pikantnou klobásou? Či zemiakové gnocchi s kuriatkami, marhuľami a pecorinom? Toto je presne smer, akým by sa mal vybrať moderný podnik so stredoeurópskou kuchyňou. Vezmete tie isté karty, s ktorými sa hrá už desaťročia, ale zahráte s nimi úplne inú, novú partiu.

Údené ryby, Bistro Sztuczka, Sopot

Ako si uchovať spomienky na Gdansk

A čo dobré si priviezť z Gdanska? Okrem jantáru a produktov z kašubských byliniek určite údené ryby, med a tmavý ražný chlieb, trebárs so sušenými slivkami. Jeden peceň takéhoto chleba obdĺžnikového tvaru váži aj dva a pol kila a vydrží vám naozaj dlho. Keď si ho rozkrájate na menšie kusy a zamrazíte, spomeniete si na Gdansk kedykoľvek, keď ho budete vyberať z mrazničky. Navyše, hrianky či krutóny z neho sú tiež božské. 

Gdansk vás určite nesklame. Skôr naopak, stane sa ďalším európskym miestom, kam sa budete chcieť vrátiť. Trebárs len na predĺžený víkend. V letnej sezóne sa dá zo Slovenska do Gdanska dostať aj priamo letecky a spojiť takýto výlet s návštevou vyhláseného Múzea druhej svetovej vojny či divadelného predstavenia počas pravidelného letného shakespearovského festivalu môže byť zážitkom, ktorým prekvapíte aj samých seba.

 

Foto: Jozef Obuch