Pred viac ako šesťdesiatimi piatimi rokmi sa jeden muž rozhodol, že by chcel zmeniť spôsob, akým uvažujeme o bourbone, a tým aj spôsob, akým sa vyrába. Nechcel horkú ani ostrú chuť, chcel, aby si ho ľudia naozaj vychutnávali. Dnes preto vďaka Billovi Samuelsovi z Kentucky môžete piť bourbon Maker’s Mark, ktorého sladkosť vás vráti do čias, keď jeho vznik spôsobil doslova revolúciu.
Tento príjemný, ľahký a sofistikovaný rad whiskey vytvorila rodina Samuelsovcov v najmenšom americkom liehovare v Kentucky v 50. rokoch minulého storočia a dodnes sa tam v mestečku Loretto vyrába. „Dajte mi bourbon, čo mi neodpáli uši,“ hovorieval Bill Samuels senior, no k unikátnej chuti svojho bourbonu prišiel vďaka svojej trpezlivosti, dobrému vkusu a dlhým skúšaním formou pokus – omyl. Aby nemusel čakať šesť rokov, kým budú bourbony vyzreté správne, stavil na niečo iné. Napiekol desiatky chlebov s rôznym zložením a výslednú receptúru pomerov obilninových zložiek sa rozhodol vydestilovať do bourbonu. A týmto spôsobom a ručnou výrobou dosiahol výslednú chuť. V liehovare preto aj dnes koluje starý vtip, ktorý hovorí: „Keby sme to dokázali urobiť rýchlejšie, neurobili by sme to.“ Tak ako vtedy, aj dnes totiž platí, že je pre nich dôležitá každá jedna fľaša, a sú presvedčení, že ten správny charakter sa nedá vytvoriť strojom. Aby zaistili správnu konzistenciu, každý bubon otáčajú aj dnes ručne. Bourbon teda starne podľa chuti, nie času.
Štyri W
Ručne vyrábaná whiskey má svoje originálne špecifiká, ktoré by sa dali opísať štyrmi W – Wheat (pšenica), Water (voda), Wood (drevo) a Wax (vosk). Tak keď si budete nabudúce vychutnávať pohár Maker’s Mark, spomeňte si na to, aký unikát pijete.
Bourbon, teda typ americkej whiskey, musí byť podľa všeobecne platnej americkej legislatívy vyrábaný z minimálne 51 percent kukurice, zvyšok môže pripadnúť na raž alebo pšenicu. A práve Maker’s Mark je prvý z bourbonov, ktoré boli vyrobené inak – bez ostrosti raže, ktorú v tomto prípade nahradila zimná červená pšenica. A práve pšenica whiskey zmäkčuje a robí ju príjemnejšou. Bourbon sa aj dnes vyrába iba z lokálnej kukurice a pšenice a od lokálnych dodávateľov, rodinná firma totiž veľmi podporuje lokálny rozvoj a myslí ekologicky.
Okrem použitia pšenice je však Maker’s Mark originálna aj ďalším spracovaním. Pri jej výrobe je používaná lokálna voda z vápencového podložia, ktorá neobsahuje železo, čo zaručuje chcenú sladkosť, jej bohatý obsah vápnika a horčíka zase pomáha kvitnutiu kvasiniek. Veľkú úlohu v procese a v tom, aký výsledok dostaneme, má samozrejme aj drevo. V spoločnosti sa stále používajú fermentovacie nádoby z cédrového dreva, čo je unikátne, pretože dnes už je výroba z tohto dreva zakázaná, pretože je chránené. Fermentácia v nich je však otvorená a prebieha pomalšie.
Aby sa následne v procese odstránilo čo najviac horkých tanínov, drevo z amerického bieleho duba, z ktorého sa vyrábajú sudy, sa necháva vonku odležať deväť mesiacov a musí to obsiahnuť aj letné obdobie. Sudy, ktoré sú následne opálené presne 40 sekúnd na špecifický stupeň opálenia, zaručia vanilkové tóny vo výslednom bourbone. Aj krásnu farbu.
Pečať s príbehom
Keď je už tento, stále 45-percentný bourbon hotový, nalieva sa do štvorcových fliaš uzavretých červeným voskom. Originálnym vynálezom, s ktorým prišla Margie Samuels, prvá žena uvedená do whiskey siene slávy, v minulosti ukazovali, že ich produktu sa nikto nedotkol a v každej fľaši je naozaj Maker’s Mark. Dnes je originálny, nikdy rovnako stekajúci červený vosk ich výrobnou značkou a nemôže ho používať nikto iný. Za tvar fľaše, vzhľad nálepky, podpisovú masku vosku a dokonca aj samotný názov vďačíme teda Billovej manželke a spolupracovníčke. Pozornejšiemu oku tiež isto neujde ani jej označenie „S IV“, keď S je označenie rodiny Samuels a rímska číslica IV symbolizuje postavenie jej manžela ako destilátora štvrtej generácie. V Kentucky sa teda zvykne hovoriť, že Margie je dôvod, prečo si väčšina ľudí kúpi svoju prvú fľašu tejto značky, a Bill je dôvod, prečo si kúpia aj tú ďalšiu.
Vianoce u vás doma
Keď už v tomto momente túžite ochutnať túto lahodnú chuť s históriou, máme pre vás tip. Blížia sa sviatky a na našich stoloch nám zvykne robiť spoločnosť aj vaječný likér. Obohaťte si ho preto práve bourbonom Maker’s Mark. K jednému litru tohto nápoja pridajte štvrtinu 2 % mlieka, štvrtinu smotany na šľahanie, 2 tucty vajec (samostatne žĺtky a bielka), 1,5 šálky cukru a muškátový orech na ozdobenie. 24 porcií vám urobí Vianoce, na ktorých chuť tak ľahko nezabudnete.